Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Insanity skrivet 22 aug-07 kl 15:51

Titel: Kaninhus
Skrivet av: Insanity skrivet 22 aug-07 kl 15:51
Har ni hus till era kaniner?

Mina kaniner har haft väääldigt stora utrymmen att röra sig på och de har då också haft tillgång till ett ganska stort hus också.

Men nu har vi fixat mindre kaningårdar för dom och jag står lite i valet och kvalet om jag ska ha hus till dom eller inte.
Hur stort hus kräver en belgisk jätte?
Titel: Re:Kaninhus
Skrivet av: Insanity skrivet 22 aug-07 kl 15:56
Det är inomhusgårdar det rör sig om för övrigt
Titel: Re:Kaninhus
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 22 aug-07 kl 16:10
Vi hade kaniner inomhus i stora "voljärer" förra året. De hade inget hus men bolåda, storlek 40 cm i fyrkant.

En intressant grej var att det höspill som de drog ut lät vi ligga kvar. Då grävde de ut bohålor där lagret var som tjockast. Det är uppenbarligen en stark instinkt.

Nu har vi kaninerna utomhus, jag tror de mår bäst av det.
Titel: Re:Kaninhus
Skrivet av: Sally skrivet 22 aug-07 kl 23:14
Jag har också mina ute i en stor inhägnad och i inhägnaden står 2 hus som de kan ta sig in i från sidan eller underifrån- de verkar gilla det bäst av någon anledning. De ligger gärna under huset också, för övrigt ;D!

Sally