Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Dandelia skrivet 18 aug-07 kl 21:33

Titel: Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 18 aug-07 kl 21:33
Idag har vi hämtat vår sprillans nya 4-fackare! Nu ska den målas och sättas tak och takpapp på och sen är den klar att invigas. O, vad kul!
Facken är 150*60 cm och 70 i takhöjd. Det blir 0,9 m2. Tillräckligt för riktigt stora kaniner. Facken är avdelade med en tjusig höhäck. Jag är imponerad! Vi funderade på att snickra själva först men gissa om jag är glad att vi avstod :P Vi hade inte kommit i närheten av den här buren!

Har funderat på det här med golven. Jag vet att många använder tjärasfalt att stryka på men det innehåller ju massor med gift. Är det verkligen säkert att använda? Kan det ta sig in i kaninerna?

/Dandelia


Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Kaah skrivet 19 aug-07 kl 09:26
Jaha...och var är bilden ??   :P
Du tror ingen blev nyfiken...
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Gösta skrivet 19 aug-07 kl 21:27
Har i en tidigare tråd skrivit om bottnar. Måla dessa med en giftfri plastfärg, gärna ljus så du lättare kan se in i buren. Eftersom den är ny så måla golvet två gånger. Innan färgen torkat andra strykningen, strör du ett tunnt lager finkornig sand över färgen. När den sedan torkar har du ett halkfritt golv!
Gösta
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: blåöga klint skrivet 19 aug-07 kl 23:15
Bilder... var köpte du den... vad kostade den... ?
Tack ;D
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 19 aug-07 kl 23:49
Eh, måste jag erkänna att jag inte vet hur man lägger in en bild? :-[

Vi fick första-gångs-köpare-rabatt! 3700 för alltihop och då har han verkligen ansträngt sig med burskrället oxå. Jag har specialbeställt efter de mått jag ville ha och sen har han -Beekeepern härifrån forumet- gjort vad han kan utifrån skivornas mått. Resultatet är fantastiskt! Den är säkert värd 5000 minst!

Det var ett litet äventyr att få buren på plats -den är 3 meter lång och med takstol -vad kan det kallas annars?- är den 2 meter hög. Väger massor men är å andra sidan stabil. Sambon har redan oljat den och jag längtar tills allt är klart så vi kan inviga den! Eller kaninerna kan inviga, rättare sagt ;D.

Uj, jag är så nöjd, så nöjd, gissa om jag varit på gott humör sen vi hämtade hem eländet! Men vi behöver en större släpkärra...  :-[

Jag ska se om det går att klura ut hur bilderna ska komma in HIT. Ähum... :-[

/Dandelia
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 20 aug-07 kl 00:41
Jag ska göra ett experiment och se om jag klarar av det här med bilder. Detta är isf INTE den bur jag köpt men väl en som Beekeepern har tillverkat. Min har separata dörrar för varje fack samt täckta bodelar. Och tak! :) http://se.msnusers.com/emmuttm313srsirkca75fn0674/Dokument/6fackare (http://se.msnusers.com/emmuttm313srsirkca75fn0674/Dokument/6fackare)

Hoppas det blev rätt! Måste isf ta en bild på min egen bur om jag kan lista ut hur den förb---e kameran funkar :-[

/Dandelia
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 20 aug-07 kl 00:44
Näe! Det GICK! Hoppas Beekeepern inte tar illa upp att jag lagt ut 6-fackaren för alla att titta på?

Men MIN bur är mycket finare! :P
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 20 aug-07 kl 06:54
Man kommer till en inloggningsgrej.
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 20 aug-07 kl 10:11
Näej...för mig funkar det ju. Hmm... Kan nån ge en beskrivning hur jag gör för att ladda upp en bild från min egen dator till webben?
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Kaah skrivet 20 aug-07 kl 15:16
Näej...för mig funkar det ju. Hmm... Kan nån ge en beskrivning hur jag gör för att ladda upp en bild från min egen dator till webben?

När du skivit klart meddelandet så kolla längre ner. Där står Bifioga. Klicka på bläddra och leta upp din bild. Tryck på Posta.
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Potatisblomma skrivet 20 aug-07 kl 19:14
Bilden får inte vara större än 50 kb heller!

*Nyfiken*
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 20 aug-07 kl 22:59
Den är större. Aja.
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Potatisblomma skrivet 21 aug-07 kl 00:03
Förminska!!!!!  ;)
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 22 aug-07 kl 13:55
Hej! Fick hjälp att förminska bilden på sex-fackaren.
mvh. beekeepern

Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 22 aug-07 kl 13:58
Försöker igen!
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Potatisblomma skrivet 22 aug-07 kl 20:39
Tjusigt!  :D

Blev det plywood, osb eller spont i botten ?
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 22 aug-07 kl 20:57
Tjena! på denna blev det råspont.
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 22 aug-07 kl 22:27
Oj, där är den ju! Bilden jag inte för mitt liv kunde få in... :-[
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 26 aug-07 kl 14:13
Här kommer det en nytagen bild fyrfackaren.
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Kaah skrivet 26 aug-07 kl 15:31
Jättefin. Verkligen. Vad tar du för en sån? För visst var det du som byggde till försäljning?
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Dandelia skrivet 27 aug-07 kl 08:42
Taraaa! Vår 4-fackare på bild, ser jag! Där ser man vad man kan göra med teknikens hjälp- om man kan hantera en kamera, vill säga... *hrrrm* :-[ Tack Beekeepern, för att vi får visa den tjusiga buren! Idag fixar sambon färdigt taket. Han har visst både oljat, målat och ska lägga takpapp  :P.

Det syns kanske inte riktigt men varje bur har två öppningsbara luckor, en till burdelen och en till den täckta bodelen.

/Dandelia
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 04 sep-07 kl 21:44
Hoppas komma igång med burbyggandet till veckan.
Nu är det bina som tar all min tid.
mvh. beekeepern
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Gille skrivet 05 sep-07 kl 11:47
Ser verkligen fin ut!
Titel: Re:Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: fjällan skrivet 22 sep-07 kl 23:48
ooh det var en jättefin bur, nu vart jag sugen på att göra om hemma
Titel: SV: Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 04 apr-08 kl 19:39
Hej!
Puttar upp denna tråd, då den innehåller några bilder på burar jag byggt.

Mvh. Beekeepern
Titel: SV: Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Attes matte skrivet 04 apr-08 kl 20:13
Och jag är snabb att svara!  ;) Supersnygga burar! Vad tar du för dom? Klurigt oxå med att ha en gemensam höhäck som man kan stoppa in hö i utan att behöva öppna burarna! Jag funderade på det där med höhäck förresten... Hur stora maskor/mellanrum måste det vara för att kaninen ska få ut höet? Funkar det att använda samma fyrkantsnät som till dörren, eller blir det för smått?

/Sara
Titel: SV: Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: beekeepern skrivet 04 apr-08 kl 20:23
Jag anväder den bit som blir över från foderhäckarna till dörren.

4-kantnät 25,4 mm, Högbergas foder/vattenskålar passar perfekt att hänga upp i maskorna.

Beekeepern
Titel: SV: Min 4-fackare är hemma!
Skrivet av: Attes matte skrivet 04 apr-08 kl 20:41
Åh, men va bra! Jag var lite fundersam på det där med höhäckarna... Tack för svaret!

Just ja... var bor du? Ifall jag skulle behöva shoppa burar nåt längre fram... PM:a gärna!

/Sara