Alternativ.nu
Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Gris-Eva skrivet 15 aug-07 kl 17:27
-
Hej alla duktiga hönsmänniskor! :D
Vi har 3 hönor och en tupp.
I slutet av maj så kläcktes det 2 blommekycklingar hos oss.
Dessa är naturruvade av en Brahma.
Hönan har nu tappat intresse (avvant?) för kycklingarna och dom går mest för sig själva.
Hönekycklingen har börjat att "kraxa" lite , men tuppen piper fortfarande. ???
Vid vilken ålder börjar dom gala?
Han har gjort vissa försök att para sig, men åker på stryk förståss. :-[
Vid vilken ålder kan jag förvänta mig att hönan börjar att värpa?
-
Mina orusttuppar kläcktes runt 6 maj och dom började gala runt förra veckan.. Låter otroligt kul.
-
Jag har en blommetupp som började att gala e 32 veckor! Dessförinnan helt :-X!!!!!!
Ovanligt sent annars är runt 20 veckor ganska normalt!!
Äggläggandet brukar oxå börja runt 20 veckors åldet :)
-
Är tuppen fertil vid 20 veckor? eller när kan man räkna med att han kan "bli pappa"?
-
Stor variation verkar det vara...
Min lilltupp gol vid 11 veckors ålder. (Är 13 veckor nu)
Eftersom vi inte ha något tillskottsljus så räknar jag inte med att hans syster börjar värpa förrän efter nyår, när dagarna blir ljusare igen.
I vintras började de första äggen komma i mitten av januari, både för unghönsen och för di gamle.
-
Aha, så mina hönor som är fem månader precis kommer inte att värpa förrän i januari?! Jag trodde de skulle lägga ägg vilken dag som helst... Måste man sätta in en lampa om man vill ha dem att värpa? Har aldrig hört talas om det. Vilken sorts lampa?
-
När tuppen börjar gala är det då han är könsmogen och börjar para sig med hönorna? Eller hur gammal ungefär är tuppen då? ???
-
Min (mer och mer trolige) tuppkyckling, född 23 maj, håller fortfarande på och piper. Han blir också satt på plats av de andra hönorna, men Kasper Tupp verkar inte bry sig om honom.
Tuppkycklingen börjar bli ganska stor nu och jag är förvånad över att han piper så här länge. Å andra sidan gal Kasper desto mer och vackrare. ;D
Jag berättar mer när den lille börjar gala. Någon som har ett bra namn till honom förresten? ??? :)
-
Hej kaia,
Jag tror nog att du kan få ägg under hösten, dina höns behöver ju inte rugga.
Våra har bara naturligt ljus fram till i december ungefär. De "äldre" hönsen ruggar och det blir inte så mycket ägg under hösten. I december får de tillskottsljus, 12 timmars ljus om dagen från en vanlig lampa. Det är viktigt att de får skymning så att ljuset inte släcks och det blir helt svart. Släck lampan en stund före solnedgången, så hinner hönorna fatta att det är kväll och att de skall gå o lägga sig... ;)
-
Jag berättar mer när den lille börjar gala. Någon som har ett bra namn till honom förresten? ??? :)
Jesper kanske? Sen får nästa heta Jonathan. :)