Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Mejeriprodukter => Ämnet startat av: Seiram skrivet 08 aug-07 kl 12:28
-
Här kommer en ost jag gjort i många år. Hittade receptet i tidningen Land. Det är en fast färskost som går att hyvla med osthyvel. Ibland tillsätter jag kummin när jag öser upp massan i formen. Använder den på mackor, i pizza mm. Den är suverän!!
SALTOST, HÄLSINGE FÄRSKOST
Klar att äta redan efter ett par dygn.
8 l mjölk
2 msk löpe
2 msk salt
Värm mjölken till 38 grader. Tillsätt löpe o rör om ordentligt. Lägg på lock och låt stå ca 30 minuter tills den löpt(=stelnat). Dra med en visp försiktigt sönder ostmassan så den delar sej från vasslan. Låt stå ca 20 minuter. Ta upp ostmassan med händerna och lägg den i ett ostkar (durkslag går bra om du inte har ostkar). Tryck ihop ostmassan. Vänd osten med jämna mellanrum första timmen (var 10:e minut kör jag). Osten får se'n ligga i ostkaret 1 dygn. Salta den på båda sidor och lägg den i en plastpåse. Osten går att äta direkt men blir starkare i smak om den lagras.
Osten går att göra också på Gammeldags mjölk från affären. Ibland gör jag bara halv sats. Har också prövat att minska mängden löpe till 1 1/2 msk, det funkar fint. Osten vasslar sej rätt bra första dagarna, så jag har den inlindad i en linneduk i kylskåpet.
Det här är en bra nybörjar-ost. Du som ännu inte prövat att ysta: testa denna, det är JätteKul!! Och ostmassan är jättegod att smaska i sej medan man fyller formen...
-
Tror man får säga också att den mängden löpe gäller nog för löpe från mataffären.
-
Tänkte inte på de' eftersom jag inte använt annan löpe. Det är den där vanliga med grönvit etikett, men jag hittade literflaskor hos Börjes i Tingsryd, blir mkt billigare. Har läst här att somliga köper från mejeriet, är den starkare?
-
Jo, det var så jag tänkte. På dom som köper från sitt lokala mejeri. Det finns olika styrkor, men med den jag har löper det fint med 4 ml till 10 liter mjölk. En liter räcker i en evighet.
-
Vårt lokala mejeri, som gjorde den goda Stureosten, är nerlagt, nu är det snusfabrik istället :-\ Man får åka ända till Vetlanda.
-
Jag köper i Boxholm. Man får ta med egen flaska, så fyller dom på den. Minst en liter vill dom att man köper i så fall.
-
En fråga : behöver man inte syra mjölken ?
När jag gör min, vanliga, färskost då tillsätter jag först syrekultur (filmjölk) till spenvarm, handmjölkad mjölk i ca. en halvtimme, sen pyttelite löpe (har den starke -här i skåne finns det ingen löpe i mejerihyllan...) och låter den stå i ett dygn, sen ska det rinna av i ett kökshanduk+sil.
-
Nej det behöver man inte.
-
Då den ska ligga i ostkaret i ett dygn.... vilken temperatur då? Rumstemp eller?
-
Svalare än rumstemp använder iallafall jag eftersom jag tycker den blir surare i rumstemp. Beroende på väder väljer jag skafferiet, verandan eller källaren. Somliga har ju valmöjligheter 8)
-
He,he ja det har ju jag med, valmöjligheter menar jag. Har precis gjort osten och vänder den var tionde minut nu. Ska vända i två omgångar till sen ska den ju då vara i ett dygn.
Det är allra första gången jag gör ost överhuvudtaget så jag är redan nöjd för det ser ut som en ost iaf. ;D
Tack så mkt för ditt snabba svar!
-
Åh va' roligt du har nu då :) Det är verkligen en tacksam o rolig ost att börja med, se'n kanske du blir sugen på att gå vidare i osttillverkning. Lycka till, berätta gärna hur det går framöver, samt hur lång tid det tog innan den åts upp... ;)
-
Tanken är ju att det ska bli ett mejeri här. Har 21 killingar nu och det ska ju då bli getost så klart. Men det är ett tag bort. Ska gå en massa kurser på Eldrimner nu i höst så därför tänkte jag tjuvstarta lite med att göra ost här hemma.
Japp jag ska berätta hur lång tid det tog att äta upp osten. Typ 20 min i morgon kväll ;)
-
hur mycket ost blir det av detta? det låter väldigt lätt o jag har velat göra ost länge. kanske ska prova göra en halv sats. ont om pengar, köpemjölk e dyrt... :(
-
Den blir rätt stor, vägde den en gång o tror den vägde 800 g ca, men se'n rinner en del vassla ur o den blir lättare. Jag gör ofta bara halv sats, det går precis lika bra. Har man inte ostform kan man ta ett durkslag. Gör inget om det blir mer än proppfullt när man öser upp den: den sjunker ihop rätt snabbt.