Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Grönsaker, vegetariskt => Ämnet startat av: Jojje skrivet 26 jul-07 kl 19:52
-
Det växer som sjutton i landen.
Jag måste gallra och då vill jag ju inte kasta det jag gallrat bort, men jag hinner inte äta allt.
Just nu mumsar jag på Roccolasallad, Plocksallad och Mangold. Har även börjat med att stoppa i mig kålrötter.
Har visserligen tänkt mig att förvara en del kål, potatis och sådant i min fina matkällare men det är inte dags för slutskörd ännu.
Det gäller alltså att ta till vara sådant man gallrar bort.
Mangold kan man ju frysa efter att man förvällt den. Tänkte göra det. Har sparat enliters mjökkkartonger till detta. Frågan är bara om man skall frysa mangolden i vatten eller bara lite fuktig.
Någon som har lite tips?
-
Förväll mangolden i lättsaltat vatten (koka upp vattnet först o häv se'n i mangolden) ett par minuter tills den sjunkit ihop o blivit mörkgrön. Häll av vattnet i durkslag. När den svalnat klämmer du ihop mangolden till en boll o kramar ur så mycket vatten du kan. Jag tycker en tennisbolls storlek räcker fint till en rejäl stuvning! Jag sveper se'n in bollarna i dubbla plastpåsar o knyter om o fryser in.
Så gör jag, finns säkert en massa andra metoder ;)
-
Jag håller med Seiram, krama ur så mycket vatten du kan och frys inte in för stora klumpar. Om du har plats i frysen kan du ju försöka styckfrysa mindre klumpar på en plåt och sedan lägga dem tillsammans i större paket.