Alternativ.nu

Djur => Getter => Övrigt om getter => Ämnet startat av: Hildur77 skrivet 23 jul-07 kl 10:50

Titel: Getens "fötter"
Skrivet av: Hildur77 skrivet 23 jul-07 kl 10:50
Hejsan! Behöver verka klövarna på våra getter! Bra tips på hur man går tillväga, så det inte blir  fel??   ::)
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Sajjbertjorven skrivet 23 jul-07 kl 12:21
http://www.npga-pygmy.com/resources/husbandry/hoof_trimming.asp
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Gruff skrivet 23 jul-07 kl 13:49
http://fiascofarm.com/goats/hoof-trim-rf.htm (http://fiascofarm.com/goats/hoof-trim-rf.htm)

Bästa saxen finns på Biltema. Rak "allsax" eller sekatör med raka skär och lila handtag. Vet ej varunummer på rak arm. En fårklippare kan också hjälpa dig första gången, så ser du hur han/hon gör.
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Balbina skrivet 23 jul-07 kl 16:26
Sajjbertjorvens länk är kanonbra  ;D
En vanlig trädgårdssekatör är smidig att använda.
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: geting skrivet 25 jul-07 kl 12:22
Hej
Det finns en trycksak att beställa från Jordbruksverkets hemsida som heter "Klövvård och klövsjukdomar hos får" som är ganska bra. Enligt veterinären skiljer det sig inte så mycket mellan de två djurslagen.

Mina getter behöver verkas ca 1 gång/månad.
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Torptomten skrivet 31 jul-07 kl 15:03
De får klövar jag sett är i regel vekare och har haft tunnare hornlager.
Jag har prövat många saxar o dyl. men ansluter mig numera helt till Gruffs tanke på Biltemas raka sekatör.  :)Den är nu lila på handtagen och har svarta skär.
Bra är också att ha en plan surformsfil tillhands för att jämna till ev högre partier. Biltema har en bra sådan med metall handtag. Den i plast håller inte ens en get ut!
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Torptomten skrivet 31 jul-07 kl 15:07
URSÄKTA! :-[
Rättelse av ovan skrivna inlägg: De fårklövar jag sett är dock vekare och ...... än getternas klövar. Det behövs mer kraft för att kippa i en get än mer i en bocks klöv
Titel: Re:Getens "fötter"
Skrivet av: Gruff skrivet 01 aug-07 kl 02:13
Ett bra tips är att passa på när dom gått i vått gräs en dag. Lättare då att kratsa och även klippa än när det är helt torrt.