Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: aino skrivet 02 jul-07 kl 16:20

Titel: Ekoreko-caféer?
Skrivet av: aino skrivet 02 jul-07 kl 16:20
När man ska ut å fika kommer alltid frågan - vart ska vi gå??
För att göra livet enklare tänkte jag att då kan man ju gallra bort de flesta genom att välja ett eko/fairtrade café. Men jag kommer inte på ett enda här i Göteborg...  :(

Kanske är det jag som är blind men har vi Göteborgare nåt sånt cafe - och isf var? Ska ut å fika imon..

Sen finns det ju eko-caféer på andra håll i landet - tips?

/aino

Titel: Re:Ekoreko-caféer?
Skrivet av: aino skrivet 03 jul-07 kl 10:50
Hittade svaret själv när jag gjorde en enkel liten sökning.. Ibland underskattar jag internet tror jag..   :-[

Delar med mig, ifall det nu fanns nån mer som var intresserad:

www.godsak.se
www.ecoprofile.se

Somsagt.. lätthittat på nätet...
/aino
Titel: Re:Ekoreko-caféer?
Skrivet av: Niken skrivet 22 jul-07 kl 21:39
Hej,
Café Tellus i Munkfors i Värmland kan jag rekommendera. Jag har jobbat som volontär där:)

Ett jättemysigt, nyöppnat ekologiskt, fairtrade café:)
Besök det om du har vägarna förbi. I stort sätt är alla ingredienser de använder sig av ekologiska och kravmärkta och allt är hemmagjort:) Jättegott!
De serverar vegetarisk mat så som pajer, piroger, soppa, sallader, smörgåsar osv till rimliga priser.

De säljer även fairtrade kaffe som de maler själva eller så kan du köpa hela kaffebönor och andra fairtradeprodukter, som chocklad, smycken och olika hantverk:)

Så om du passerar Munkfors och är sugen på något att äta, fika eller bara slappa tveka inte att besöka Tellus!

Vänliga häsningar Karin :) :)