Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: älglund skrivet 26 Jun-07 kl 00:20

Titel: Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: älglund skrivet 26 Jun-07 kl 00:20
Nu hade 3 hönor ruvat fram några kycklingar var. Förra veckan gjorde jag en "bebisavdelning" där jag placerade alla mammor med sina kycklingar. Har gått så bra fram till idag. Plötsligt så låg 2 kycklingar där ihjälhackade!!!
Vad är det som händer. Har bara haft hönor i 1 år så jag är inte så duktig än. Är det nån som vet vad detta kan bero på?? 4 av kycklingarna är lite äldre,kan det vara dom som har gett sig på dom mindre tro????? :'(
Titel: Re:Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: carmencha skrivet 26 Jun-07 kl 00:26
Hej!

Jag har sett hönor och tuppar hacka på kycklingar riktigt hårt...
Kycklingar kan bråka men de brukar bli sams och det blir aldrig så aggressivt.

Min erfarenhet...

mvh Carmen
Titel: Re:Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: mille skrivet 26 Jun-07 kl 00:32
Vi hade liknande problem tidigare i år, våra fyra kycklingar blev hackade och två av dem dog...:-( De andra två fick gå under värmelampa och har klarat sig bra! Det finns en tråd längre bak som heter hackade kycklingar.

Om du kan så dela familjerna åt för att se om det löser problemet.
Titel: Re:Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: älglund skrivet 26 Jun-07 kl 01:19
Tack för era svar! Har nu separerat alla hönor med respektive kycklingar,så varje mamma får vara för sig själv med sina bebisar. Har svårt att somna för jag är så rädd att fler ska dö för oss. Vi är otröstliga just nu!
Titel: Re:Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: mille skrivet 26 Jun-07 kl 10:53
Hoppas att det går bra och att dina kycklingar får leva. Jag förstår att det är jobbigt...:-(

Kram
Titel: Re:Kaos hos kycklingarna
Skrivet av: älglund skrivet 26 Jun-07 kl 13:07
Tack för din uppmuntran!  :)