Alternativ.nu
Odling => Spannmål och foder => Ämnet startat av: Draupner skrivet 25 jun-07 kl 22:10
-
Jag har tusentals åkertistlar i min nysådda vall. Vad ska jag göra?
-
Du kan putsa den med ganska täta mellanrum, så tistlarna inte hinner växa till sig. Vallväxterna kan växa till snabbare än tistlarna och konkurrera ut dem med tiden. Detaljerna vet jag inte (t ex hur ofta), inte heller hur säker metoden är.
-
Putsa är bäst, för tistlarna lever bara i 3 år sen dör plantan. Så putsar man innan de hinner fröa så försvinner de.
-
Hoppas det är okej att jag hänger på denna tråden ;)
Har också bekymmer med tistlar och funderar på om man måste dra upp dom med rötterna eller räcker det att såga ner dom??
-
Hoppas det är okej att jag hänger på denna tråden ;)
Har också bekymmer med tistlar och funderar på om man måste dra upp dom med rötterna eller räcker det att såga ner dom??
Om det är åkertistel så kommer du inte åt rötterna. De är nån meter ner i jorden. Därifrån skjuter de upp stjälkar, ibland i väldiga mängder. Antingen får man dra upp dem eller klippa av dem. När man drar upp tistlar får man bara med några dm rot (eller vad det nu är i botaniska termer). Troligen har du hård, kompakt jord en bit ner. Kanske även dåligt dränerad. Tistlarna kan göra en viss nytta genom att luckra den med sina rötter. Om det är i öppen jord de växer så kan du så gröngödsling som du slår av då och då, för att konkurrera ut tistlarna. Håll på så 1-2 år. Sen kanske du kan odla där igen. Om det är en gräsyta så är det bara att klippa eller slå den regelbundet.