Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Bröd => Ämnet startat av: Ralf1 skrivet 15 jun-07 kl 19:23
-
Alltså, kan man jäsa alla bröd över natten i kylskåpet eller är det bara de som det står i receptet att det går som man kan göra det?
-
Hej!
Jag har inte lusläst bibeln om bröd http://www.bokus.com/b/9151844966.html (http://www.bokus.com/b/9151844966.html) kanske kan man jäsa deg med varm degvätska i kyl men jag är tveksam. Tror du får degsörja i kylskåpet.
Någon annan som provat?
Om det står Kall degvätska i receptet kan du jäsa i sval/kyl/källare. Det är väldigt gott med riktiga källarfranska :D på morgonen.
-
Det går säkert bara med recept där det står att man ska ha kall degvätska och jäsa kallt länge. Syftet är att få ett smakrikare bröd, tror jag.
-
Okej, tack. man vill ju inte få det överjäst heller eftersom det inte är särskillt nyttigt har jag läst.. :S Jag håller mig nog till recepten så blir det rätt.. :-[
-
Enligt min erfarenhet går det bra med små mängder jäst.
Alltså istället för 50 g tar du 10.
-
Har jag planerat lite (som omväxling) så blir det alltid mindre jäst och längre jäsning i svalare temp. Det blir faktiskt bra mycket godare. Men det är klart, någon enstaka gång skiter det sig & så är man en erfarenhet rikare...
-
Visst kan man jäsa allt i kylskåp!!! Det tar bara längre tid, och det kanske lönar sig bäst att jäsa degen i kylen. Alltså inte utbakade bröd.
Annars brukar jag ibland sätta en vanlig deg till småfranska på kvällen, (½ l vätska, ca 10-25 g jäst och KALLT vatten). Den bakar jag ut till småfranska som sätts direkt på plåt och plåten i kylskåpet över natten. På morgonen tar man fram plåten och den får stå i rumstemperatur medan ugnen värms upp.