Alternativ.nu

Djur => Getter => Brunst, dräktighet & killning => Ämnet startat av: moaoliver skrivet 12 jun-07 kl 20:41

Titel: Brunst???
Skrivet av: moaoliver skrivet 12 jun-07 kl 20:41
Har läst lite trådar här där det tagits upp om brunst hos getter...men, för att få lite klarhet i det hela. Hur är det nu med getter ???Har dom betäckningsperioder som får har :-\ ???

    Vi skaffade ju oss en bockkilling till våra tre getter i våras, han är nu brunstig men kan han betäcka getterna nu ??? kan  getterna tillåta det  :-[ Vad jag hört med får så har dom sin betäckningstid under mörkerhalvåret, trodde det var samma med getter. Har ju inte haft killingar med våra... hihi, som ni kanske förstår, men vi har ett mål att få framöver. ;)
Titel: Re:Brunst???
Skrivet av: moaoliver skrivet 13 jun-07 kl 11:52
Ingen som vet :-\ :-\
Titel: Re:Brunst???
Skrivet av: moaoliver skrivet 14 jun-07 kl 15:39
TACK ó tack... det var en väl utförlig mycket givande information.... och natuligtvis så vet jag att brunsten ligger hos tjejerna :-[ skäms lite, har slarvskrivit :-[  Jo, lillkillen är könsmogen, han har varit omkring dom lite men seru icke fick han nåt.... hihi. Nåja, men då kanske man kan ha nåt att se fram emot tills nästa vår då.... men en liten fråga bara hur länge går dom dräktiga? Är det ca 5 månade eller nåt sånt?