Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: borsdorfer skrivet 20 Apr-26 kl 10:59

Titel: Upp och nervänd kompost.
Skrivet av: borsdorfer skrivet 20 Apr-26 kl 10:59
I boken Byggekologi 2 av Varis Bokalders utgiven 1997 står om en kompost av uppfinnaren Bertil Hagander som fylls på underifrån.
Ingen illustration finns.
Finns här någon som har en sådan kompost, som kan förklara funktionen ?
Titel: SV: Upp och nervänd kompost.
Skrivet av: torbjorn skrivet 20 Apr-26 kl 11:26
Den där komposten är tydligen patenterad, patentnummer SE504057C2.
Texten i patentet, men inga bilder, finns på https://patents.google.com/patent/SE504057C2/sv . Man bör kunna hitta det kompletta patentet inklusive bilder på svenska patentverkets website om man lägger ner några minuter på en sökning.
Titel: SV: Upp och nervänd kompost.
Skrivet av: kretslopp skrivet 21 Apr-26 kl 09:37

Jag har sett en sådan på en odlarutställning. Det var fyra pallkragar som en låda på en lastpall. I botten en masonitskiva. I nedersta kragen var ett fyrkantigt hål, in i hålet hade man trätt en intryckarapparat som bestod av en ränna som på utsidan av kragarna hade ett rör, där påfyllnaden gjordes. I rännan löpte en kolv som var förbunden med en stående hävarm.
Titel: SV: Upp och nervänd kompost.
Skrivet av: kretslopp skrivet 21 Apr-26 kl 11:35
Den uppochnedvända komposten heter Embla Compost, Dom har en hemsida där den fins att köpa.