Alternativ.nu
Djur => Getter => Getsjukdomar, skador & juverproblem => Ämnet startat av: Östad Kulle skrivet 06 apr-25 kl 21:31
-
Hej.
Helt ny i forumet. Hoppas jag gör rätt nu.
Vi har sex underbara afrikanska dvärggetter här hemma, alla runt ett år gamla.
Den minsta, lägst i rang, var lite kal på öronen och nosryggen när vi hämtade henne i juni, men det blev bättre efter ett par månader på betet. Under senaste veckorna har det kommit tillbaka, nosryggen är rosa och även knäna är kala från päls. Hon är ju redan minst men känns även lite mager under vinterpälsen. Hon kliar inte och äter på vad vi kan se.
Är detta normalt eller kan hon vara sjuk eller ha någon brist?
-
Kala fläckar i pälsen kan beror på pälsätarlöss, be din veterinär skriva ut lusmedel och behandla hela gruppen. Det kan också bero på zinkbrist, och då kan du köpa zinktillskott på din bonnabutik (kolla på hästhyllan om det inte finns på får/get-hyllan). Du ger väl dina getter mineralbalja eller annat mineraltillskott?
Det kan också vara problem med inälvsparasiter iom att hon är mager. Ta träckprov och skicka in, har för mig att Kolla masken finns för getter. Här är det också läge för veterinärkontakt för att diskutera resultatet av träckprovet och få medicin utskriven.
-
Tack skräptanten.
Vi har precis gjort en omgång lus- och fästingbehandling på alla.
Fick även tips om E-selen som tillskott ett tag. Vad tror du om det?