Alternativ.nu
Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Dre skrivet 20 mar-25 kl 16:04
-
Hej!
I närheten av hönshuset låg idag en redig rävbajs.
Vet ju att den lägger majs för att amrkera revir. Hittills verkar inte räven fattat/brytt sig att vi har höns, kan jag styra om rävens revir genom att flytta/gräva ner dess bajs?
Vore ju trevligt om den inte tar upp vanan att promenera kring hönshuset :)
-
För att svara på din fråga, nej det tror jag inte.
Kanske kan du avskräcka räven om du själv pinkar in ditt revir?
Det ända någotsånär säkra är nog Gyttorps röda.
-
Det du kunde göra är att placera ut lite karbid på kvällen sen du stallat in hönsen och stängt till så de slipper gasen.
Lägg i en plåtburk som du kan ta bort innan du släpper ut dem.
Tror Mickel väljer att flytta revirgränsen ganska snabbt. Alla djur avskyr karbid.
Känner du någon hundägare så kan du be att de går kvällsturen hos dig så jycken får slå en sjua.
En fäbodbrukare som jag känner tror stenhårt på att hans revirpink håller både varg och björn borta.
-
Jag har som mest haft tre hundar som kissat morgon och kväll vid hönshusets ingång, det har inte hjälpt mot räv och annat som kan ta höns. Har även satt ut en fångstfälla utan att fånga något alls i den. Har blivit av med en höna och tre tuppar inder en period av 5-6 år.
Nu har jag lagt putsnät i marken under hönsens utegård.
-
Ja, det där med att pinka in sitt revir fungerar dåligt. Innan vi fick hundar så kunde räven sitta och äta fallfrukt där jag pinkat.
-
Ok. Då återstår karbid, Gyttorp och rejäla staket.
Det brukar ju heta listig som en räv. Misstänksam mot fällor och försiktig med åtlar men helt orädd för urin från sina fiender.
Fäbodbrukaren står dock bergfast i sin tro.
-
Jag tycker du kan prova.
Går det så får det, om inte får du sätta dig ner i förhandlingar.
-
Tack för svar och tips!
Människo-urin bryr sig inte just denna Mickel om, får väl skaffa mig en kompis med hund, kan ju bli en dubbel win :)
Här finns gott om räv-mat i naturen, så jag hoppas vi ska kunna fortsätta samexixtera i lugn och ro om jag är lite försiktig och försöker tänka som en räv, hehe.
Vi får fortsätta vara noga med att hönsen inte är ute för tidigt/sent på dagen när räven är ute på jakt. Har också nät på marken runt om en bit ut från hönshuset och utegården, funkar bra, har för vana att gå runt och kolla att ingen försökt gräva sig in någonstans under natten. Hittills har inga inbrytningsförsök gjorts.
Ska läsa på om karbid, kan inget om kemi, så håller mig undan saker som kan vara farliga i händerna på en novis som jagsjälv, men fint om det kan finnas en lösning längre fram om Mickel skulle känna sig allt för hemmastadd.
-
Det du kunde göra är att placera ut lite karbid på kvällen sen du stallat in hönsen och stängt till så de slipper gasen.
Lägg i en plåtburk som du kan ta bort innan du släpper ut dem.
Tror Mickel väljer att flytta revirgränsen ganska snabbt. Alla djur avskyr karbid.
Menar du alltså karbid som i kalciumkarbid, som vid kontakt med vatten bildar brandfarlig acetylengas?
-
Helt rätt. De flesta har nog fått stifta bekantskap med kalcium på kemilektionerna. Pluppat gasen med en tändsticka.
Ingen öppen eld får förekomma och man ska använda underlag som tål hettan som utvecklas. Plåtburk eller flat sten om det finns torrt gräs eller löv.
Ett par stenar på daggvåt gräsmatta får grävlingen att ändra uppfattning om att flytta in under huset.
Stenar ner i sorkens hål med en vattenskvätt efteråt räddar morötterna.
Kalciumkarbiden är i form av små stenar i en plåtburk. Så länge de är torra händer ingenting.
Det djur som orsakat störst förödelse bland mina höns och ankor har för övrigt varit hundar. En jycke slet till och med sönder hönsnätet i dörren för att ta sig in.