Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: Smålandstokarna skrivet 08 dec-24 kl 19:11

Titel: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Smålandstokarna skrivet 08 dec-24 kl 19:11
Hej!

Vi är ett ungt par som drömmer om att så småningom köpa en mindre jordbruksfastighet på kanske några hektar, där vi kan bedriva självhushållning samt gärna kommersiell odling då jag själv är utbildad trädgårdsmästare och vill hitta tillbaka dit. Vi studerar båda på sista året på universitetet och våra tankar just nu går väl i att bo kvar och arbeta i den stad vi pluggat i för att spara ihop lite pengar.

Så till problemet: Ingen av oss har tillgång till en släktgård att ärva/ta över, och vi kommer ej heller från familjer med större ekonomiska resurser. Köp av en framtida fastighet kommer ligga helt på oss. Samtidigt vill vi bo där vi båda har starka band (framförallt nordöstra Småland men även Östergötland är av intresse). Priserna på dessa hus känns dock ganska svåruppnåeliga, speciellt på de platser med goda odlingsförhållanden. Framförallt är det inte jättemånga fastigheter som är av "rimlig storlek"; de flesta är under 3000 kvm eller riktigt stora.

Våra tankar går därmed i följande riktning:

1. Köpa upp ett ödehus med tomt och renovera upp (vi är båda intresserade av kulturvård så ser ingen större nackdel med detta annat än tiden och allt jobb det tar)
2. Kontakta markägare till större fastigheter och se över möjligheter till avstyckning, bygga nytt/ flytta hus dit. Tiny house?
3. Vänta på att något lämpligt dyker upp

Vad skulle ni ge för råd till ett ungt par med dessa drömmar och förutsättningar?

Mvh
"Smålandstokarna"
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: von tratt skrivet 08 dec-24 kl 19:45
Jag har inte mycket till råd. En sak kan vara att om det är för stort kanske det går att arrendera ut en bit, och rent av vänskapligt byta detta mot värdefulla gentjänster osv. En samarbetsvillig granngård måste ju vara guld värd.

Omvänt skulle det väl kunna tänkas gå att hyra in sig på lite grannmark, utöver en alltför liten vanlig fastighet, om sådant läge uppstår.

Men allmänt blir det nog till att försöka ha ett öppet sinne och ha ögonen öppna :-) eftersom tid finns går det ju att åka runt och knacka på lite, så får ni nog lite info men också en känsla för var ni skulle vara välkomna.
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 08 dec-24 kl 23:18
Absolut åka runt och spana, och då även tänka på att priserna dalar kraftigt då man kommer utanför bekväm pendlingssträcka till större ort. Men då bilarna blivit bekvämare och folk renoverar till den nivån att stadsbor kan tänka sig bo på landet, så flyttas den gränsen utåt. Hittar ni något som folk ser som för dyrt att renovera till modern standard så kan det bli billigt. Här i sydöstra Östergötland där jag bor har billighetsgränsen flyttat förbi mig någon halvmil/mil ut i skogen mot Smålandsgränsen, och de flesta kåkarna är renoverade.

Finns ofta möjlighet att låna, eller hyra billigt, mark som inte lämpar sig för stora traktorer. Landsbygden saknar djur och folk som håller öppet, och många som har mark vill gärna kämpa emot fastän de inte orkar själva längre. Alternativet är annars att plantera igen det släkten erövrat från skogen en gång.
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Tiomilaskogen skrivet 09 dec-24 kl 06:39
I stället för att själva jaga fastighet kanske ni ska göra tvärt om.
Bestäm vad ni vill ha och skicka intresseanmälan till ett gäng seriösa fastighetsmäklare.
De vill sälja snabbt och då är ni med direkt det händer något.
Att jobba ihop handpenningen och gärna en rejäl slant till renovering först är smart.
När ni väl blivit fastighetsägare krymper både dygnets timmar och spargrisen ihop på ett kännbart sätt.
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: fri skrivet 09 dec-24 kl 13:53
Som Östgöte måste jag nog ge rådet att söka mark/ gård utanför länet. Är man intresserad av odling kan man tex hitta 'Åker och ladugård' 4,3ha i Hedekas, Munkedals kommun för en halvmille eller 'Södra Kedum Korsmaden' 2,5ha varav 1 ha åker i Vara kommun  som det begärts 475 tusen för och budgivningen avstannade på 300 000kr.

Själv är jag ju mest intresserad av skog, det innebär att jag får söka mig ändå längre från Östergötland och Småland för att hitta nått prisvärt..
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 09 dec-24 kl 16:00
Mindre skogsbygdsgårdar som köps till av skogsintresserade granngårdar eller någon som samlar på skog kan ofta ha dåliga hus som den nye ägaren inte är intresserad av. Med lite tur kan man få stycka av ett par hektar ihop med husen för en rimlig penning.
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Ylven skrivet 10 dec-24 kl 16:54
Välj ett billigt område. Gärna med andra alternativare i trakten. Här är ett som är i stort sett granne till Hillevi Helmsfrid. I Gårdspånga/Locknevi brukar det vara överkomliga priser.

https://www.hemnet.se/bostad/gard-4rum-vimmerby-kommun-gardspanga-415-21398654 (https://www.hemnet.se/bostad/gard-4rum-vimmerby-kommun-gardspanga-415-21398654)
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: simon.arvestrand skrivet 14 dec-24 kl 13:45
Vi kämpade i många år och hade nästan gett upp men då fick vi tag i ett ställe med knappa en ha , under 5 år renoverade vi huset och sålde det i våras med en rejäl vinst ( hamnade i corren som den högsta prisökningen i östergötland under flera år )
under renoveringstiden åkte vi runt uppe i norr och letade gård , efter tre års letande så hittade vi ett ställe som vi i midsomras flyttade till, lappland västerbotten hamnade vi i , helt plötsligt har vi ett hus från 90talet och 50ha mark och pengar över .
skulle gissa att man får lägga på en nolla på priset om man ska ha samma i östergötland om det räcker.
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Erik Forsman skrivet 04 jun-25 kl 15:59
Norrbotten! Billigast i landet. Mäklare och säljare lägger inte ut de typ av hus vi är intresserad av. Så leta själv norröver. Mycket fastighet för pengarna, men stora avstånd och kallt men å andra sidan ljust i 6 månader om året :-)
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: simon.arvestrand skrivet 04 jun-25 kl 18:52
Det räcker att komma till västerbotten. priserna i västerbotten och norrbotten är ganska lika.

Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Sjaunja skrivet 04 jun-25 kl 22:34
Det finns nåt som heter Marklunds Mäkleri som sysslar med hus på landsbygden i norra landsänden. Såg nån bild där dom kör runt i en firmabil som är en orange Saab V4❣️
Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: Smålandstokarna skrivet 18 jul-25 kl 22:01
Tack för alla svar! Just Småland eller Östergörland känns ganska viktigt då vi har våra familjer och vänner här, annars tror jag säkert att norra Sverige erbjuder bra mycket mer för pengarna egentligen.

Så vi får fortsätta att åka omkring och hålla utkik efter bra gård/mark och försöka kontakta fastighetsägarna. Hur tror ni man gör det på bästa sätt? Vi har noterat att ägarna ofta är flera stycken och geografiskt placerade på olika orter, ofta i andra delar av landet. Antar att det ofta kanske är syskon som äger skogsfastigheter tillsammans kanske?

Titel: SV: Hur lyckas hitta lämplig fastighet?!?
Skrivet av: torbjorn skrivet 18 jul-25 kl 22:13
När det är flera delägare på olika håll så rör det sig ofta om att ett dödsbo äger fastigheten och man har (ännu) inte kommit överens om vad som ska göras med den, någon kanske vill sälja men någon annan motsätter sig det, eller man har inte kommit fram till formerna för hur en av delägarna ska köpa ut de andra.