Alternativ.nu
Övriga ämnen => Energi => Fordonsdrift => Ämnet startat av: Snowy skrivet 29 nov-24 kl 20:47
-
Någon som har erfarenhet av den här modellen eller om det finns något annat alternativ för att få värme inne i bilen- utan eluttag?
https://elektronik-online.se/batteridriven-kupvarmare
-
Den där kan inte ge mycket, och om den använder bilens batteri som den också kan göra så räcker det kanske till en isfri ruta, men inte till att starta bilen. Jämför med en vanlig klen kupevärmare på 5-600W (de svagaste på marknaden). En sådan behöver vara på ett par timmar för att göra nytta. Så mycket energi finns inte i ett standard bilbatteri.
-
Swicha pengarna till HjärtLung fonden.
Där gör dom flera gånger mer nytta.
-
Är det bara kupévärmaruttag i bilen som saknas, men du har elektrisk motorvärmare i den? I så fall är det väl enklast att sätta dit ett kupéuttag.
Jag instämmer i att batteridrivna kupévärmare bara är bondfångeri.
-
Inget kupeuttag, den ska ha dieselvärmare, men verkar inte fungera. Tänkte ett tag att den kanske bara värmde motorn, men värmaren verkar inte fungera tyvärr.
-
Som jag förstått det (kollade på olika värmelösningar till en fiskeark förra vintern) så är generellt sätt batteridriven värme inte något användbart, värmeelement behöver dra alldeles för stor effekt för att värma någonting, så batteriet laddas ur för fort för att den ska hinna värma någon rimlig tid.
Ser man på alla de som byggt elbilar drivna av blyackar, de vill aldrig köra med någon värme för det drar för stor effekt och därmed låg räckvidd, många riktiga elbilar har värmepumpar för de drar mindre jämnfört med resistiva värmesystem, men de gör också att de tappar i räckvidd.