Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: Skogstrollets skrivet 12 sep-24 kl 20:19

Titel: 2 veckors kyckling fått krokiga tår
Skrivet av: Skogstrollets skrivet 12 sep-24 kl 20:19
En av kycklingarna (kläckmaskin) har successivt fått krokiga tår på ena foten. Dom var raka och fina när dom kläcktes.

Dom är strax över 2 veckor nu. Pigga, sociala, nyfikna. Äter och dricker med god aptit. Flyger så det står härliga till.

Utfodrade med kycklingstart, hårdkokt äggula, mjölmask.

Städat 2 ggr per dag. Fått leta mjölmask i grästuvor i buren senaste veckan.

Varmetak med bra temperatur, står utan drag.

Tårna är mjuka och böjliga, den verkar inte ha ont. Kan sitta på pinne (men dom går mest omkring och sover under värmetaket fortfarande).

Vad kan vara fel? Vad ska jag göra åt detta?
Titel: SV: 2 veckors kyckling fått krokiga tår
Skrivet av: Efwa skrivet 16 sep-24 kl 10:20
Det är inget farligt när de ser ut så här men eftersom den är så ung hade jag försökt att räta ut den så den går rätt när den blir vuxen.

Det finns instruktionsfilmer på Youtube men det hela går ut på att ta två tejpbitar, stora som den normala foten. Man placerar ut foten på ena tejpbiten så tån hamnar rätt och lägger sedan den andra ovanpå. Det har fungerat finfint här hemma.
Titel: SV: 2 veckors kyckling fått krokiga tår
Skrivet av: skräptanten skrivet 16 sep-24 kl 21:21
En mycket liten skvätt (se dosering på förpackningen) E-vitamin+selen i deras dricksvatten kan göra nytta också. Det är bra för deras muskeltillväxt och styrka.