Alternativ.nu
Annonser => Bostad sökes => Ämnet startat av: ecolina skrivet 31 aug-24 kl 12:57
-
Vi är en småbarnsfamilj som valt att prioritera barnen framför arbete, vilket gjort att vi inte haft möjlighet att köpa hus med bara en inkomst, trots intensiva försök. Förutsättningarna har ju som bekant bara blivit sämre från år till år. Vi vill inte ta banklån, och numer med barn får vi heller inte låna överhuvudtaget.
Tyvärr börjar de gedigna bobara husen med enkel standard försvinna, som för bara ett par decennier fanns här och där. I vår värld är det synd då både kulturvärdet av äldre användbara byggnader förintats och förutsättningarna för låginkomsttagare att köpa hus därför minimerats.
Även om vi är långt ifrån barskrapade, kan vi inte konkurrera med – många gånger – sommarstugetörstande storstadsbor som köper upp en stor andel bobara hus över landet, och som därmed har vunnit budgivningarna.
Våra funderingar går i följande banor
* Vi vet att det funnits, men finns det också nu altruistiska människor, där goda gärningar går före plånboksmaximering?
* Vill du värna om en levande landsbygd genom att sälja till någon som vill bo permanent på landet?
* Kan du tänka dig att få betalt i alternativa betalningsmedel, (så finns den möjligheten) ?
Lite konkretiserande:
Önskan är att få köpa ett bobart hus, gärna med el, vatten och avlopp. Saknas något av detta är det inget hinder.
Drömscenario är att det finns uthus, tomten är av det större slaget, att det ligger lantligt, samt att det gärna finns en byskola i närheten.
När det gäller plats i landet är stråket Småland till Hälsingland lämplig.
Realistisk prisbild är upp till 750.000 kr
I verkligheten får man förstås inte riktigt som man vill, men nu är i alla fall önskemålen presenterade.
Svara gärna med P.M.
-
https://www.hemnet.se/bostad/villa-5rum-dellenbygden-hudiksvalls-kommun-sjomyra-117-21372617 (https://www.hemnet.se/bostad/villa-5rum-dellenbygden-hudiksvalls-kommun-sjomyra-117-21372617)
eller
https://www.hemnet.se/bostad/villa-4rum-delsbo-hudiksvalls-kommun-norrberg-26-21392567 (https://www.hemnet.se/bostad/villa-4rum-delsbo-hudiksvalls-kommun-norrberg-26-21392567) ?
iaf rätt prisklass men renoveringsbehov...
-
Tack för tipsen Lichiplommon!
-
Om frågan fortfarande är aktuell, så finns det här stället. 1,5 ha mark, stort boningshus med vattenburet värmesystem samt diverse vedspisar och kakelugnar, ett antal spännande äldre uthus och maffiga gamla ekar på tomten. Enligt Högsby kommuns hemsida finns både barnomsorg och skola i närmaste samhälle Ruda, ett par km bort. 295 000 kr begärt. Varför så billigt? Jo (förstår om ni ser det som en stor nackdel), stället ligger precis bredvid riksväg 34. (På mäklar-lingo "bra kommunikationer".) Visning på söndag den 13 oktober om ni är nyfikna.
https://hemsida.maklare.vitec.net/Beskrivning/OBJ26631_2090125828?customerId=M26631&utm_source=hemnet&utm_medium=referral