Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Kimma skrivet 08 jun-07 kl 07:11
-
Tre aktivister dömdes på Torsdagen för befriande av kaniner från en gård i Vassunda.
http://www.aftonbladet.se/vss/uppsala/story/0,2789,1088935,00.html (http://www.aftonbladet.se/vss/uppsala/story/0,2789,1088935,00.html)
-
Inte mer än rätt!
Mvh/Anette
-
Usch, att dom inte fattar vad dom ställer till med...Inte många av dom kaninerna som överlever i det fria! :-\ Och så kallar dom sig djurvänner! Undrar hur dom tänker, hur dom kan kräva respekt när dom inte själva kan respektera andra människors val???
/Dandelia
-
Ja man undrar hur de tänker ??? >:(
-
Ja det är en sammling j...vl idioter i plastskor............fångar flugor som surrar mot fönstret och sedan släpper ut dom,och tror dom är djurvänner.Att släppa ut minkar i naturen är det värsta, dom som överlever ställer till med så stor skada i naturen att dom kan utrota vissa djurbestånd.Att deras argument är lika idiotiskt............det spelar ingen roll för minken,den dör ju i båda fallen,jo visst men hur.
Körven
-
Att deras argument är lika idiotiskt............det spelar ingen roll för minken,den dör ju i båda fallen,jo visst men hur.
Körven
Hur tänker man då??? Varför är de då större djurvänner än vi andra om de vet från början att huvuddelen av befriade djur kommer att dö ??? Då är ju inte skillnade stor mellan mig som köttproducent som vet att vissa djur kommer att dö och bli mat än aktivisternas val av "död genom självsorti" ???
Jag menar mina djur avlider smärtfritt utan stress medans deras utsläppta minkar stressas ihjäl,slits i stycken av varandra eller andra rovdjur, drunknar,fryser/svälter ihjäl osv....logiskt? Inte det minsta! >:(
-
Idén är, har jag tyckt mig förstå, att det är så viktigt att inga djur hålls i fångenskap att alla andra hänsyn är sekundära. Det spelar alltså ingen roll hur det går för djuren.
En variant på "operationen lyckades men patienten är död".
-
Det finns ju djurvänner som är verkliga djurvänner,jag har en gammal suparkommpis,tyvärr så har han förfallit till helnyktert levene.Han köper hellre mat till rådjuren och fåglarna än till sig själv,har även tagit lån för att köpa mat till dom vilda djuren.
Körven
-
Jag har tolkat det att det handlar om djurens rätt att leva (eller dö) utan människans inblandning alls. Dom befrias till friheten från oss och inte ett liv i frihet. Som ju skulle vara just så naivt som de flesta tycker här nu. Att burdjur inte klarar sig och glatt skuttar ut på livets stora äng i friheten, vet nog alla. Även "befriarna".
Jag kan förstå båda tankegångarna, men om djuren far illa av någon sidas förfarande. Så är det enl. mig inte försvarbart. Oavsett bur eller inte.
Att uttrycka mig i termer som "idioter" eller andra tillmälen. Skulle enl. mig vara att sjunka mkt. lägre än vad ämnet i sig kräver. För att ständigt revidera sin egen åsikt och lyssna på andras, anser jag vara nödvändigt. Och hur sugen på fortsatt diskussion blir den som blir kallad idiot först? Dödläge!
Nä, jag äter min kanin och släpper ut flugan. För fåglarnas skull. Finns många vägar att välja. Och det är väl det som är det fina. Men att bara sabba för och verbalt förnedra varandra, för den goda sakens skull. Känns inte rätt nej.
-
Så länge der finns inga problem med djuren är de fel och släpa fri dom!!!!
Jag säga tack och lov för det!
-
Att uttrycka mig i termer som "idioter" eller andra tillmälen. Skulle enl. mig vara att sjunka mkt. lägre än vad ämnet i sig kräver. För att ständigt revidera sin egen åsikt och lyssna på andras, anser jag vara nödvändigt. Och hur sugen på fortsatt diskussion blir den som blir kallad idiot först? Dödläge!
Nä, jag äter min kanin och släpper ut flugan. För fåglarnas skull. Finns många vägar att välja. Och det är väl det som är det fina. Men att bara sabba för och verbalt förnedra varandra, för den goda sakens skull. Känns inte rätt nej.
Den som har sett vad dom ställer till med när dom släpper ut minkar,är uttrycket idiot ett milt uttryck.Det låg fullt med döda och skadade minkar på och efter vägen,att dom slåss inbördes och tillfogade varandra skador.Då är frågan till vilken nytta och varför har dom uträttat detta "stordåd".Det finns onekligen djur som borde befrias från sin ägare,men det är lättare att smyga in på natten hos minkfarmare eller kaningårdar än att befria en häst eller tjur som far illa.Att kalla någon idiot är ju inte att lyfta debatten presis,djurskyddet behöver inte någon pajkastning det har du aldeles rätt i.Men tyvärr så finner jag inte något mildare ord för "aktivisterna" jag känner bara ett djupt förakt för deras handlande.Jag skulle så gärna vilja få ett enda vettigt argument till deras handlande,inte tyckande utan ett hållbart argument.Kan man inte förklara sitt handling varför man gjort på ett visst sätt,ja då är det idioti.
Körven
-
2001 blev jag utsatt för dessa "djurvänner" De stal 71 kaniner och "släppte ut" dessa på tre olika ställen.
Närboende till utsläppsplatserna lyckades fånga in ett 30-tal.
Förutom dessa plockade vi upp ett 30-tal sönderslitna kaniner och rester av kaniner. De övriga 10 hittade vi inte. troligen uppätna av rovdjur.
Samma år råkade en gård i Halland ut för samma sak men där stals samtliga kaniner och stallarna brändes ner. Vad som gjorde mest ont där var kaninen som fåglarna hade angripit. Hackat ut ögonen på och börjat äta av kroppen. OBS kaninen levde fortfarande! Detta är vad dessa så kallade djurvänner utsätter våra djur för.
Deras måtto är inte djurens väl utan att människan inte får tjäna pengar på djur ! Därför skall så stor ekonomisk skada göras vid attentaten. Om djuren stryker med bekommer dom inte. Jag vill inte kalla dom för idioter men kanske lite hjärntvättade(?)
Gösta
-
Människor som utför sådana handlingar tänker inte längre. Det känns inte politiskt längre, det handlar inte om djurrätt längre. Jag vill inte kalla det civil olydnad, snarare rent sabotage :-\
Vet en djurrättsgrupp på åtta personer som sammanlagt stal nio burhöns. De saboterade ingenting, djuren FICK ett gott hem (man tog inte med sig fler djur än vad man skulle klara av att sköta om). Djurägaren fick ett brev med förklaring varför dom hade stulit djuren och att det inte var ett angrepp mot någon särskild person utan mot industrin. Och bjöd på äggfri sockerkaka. Aktivisterna anmälde sig självmant till polisen. All respekt åt dom! Jag håller inte med helt och hållet, men det här var en politisk aktion. Samhället har alltid förändrats genom civil olydnad.
Jag tycker det är tråkigt att debatten är så ensidigt för- och emot. Djuruppfödare och djurrättsaktivister målar upp sina egna bilder av varandra. Är man vegan är man sabotör, militant, sjuk ihuvudet...Å andra sidan misshandlar och vanvårdar alla djuruppfödare sina djur och håller dom i små burar och proppar dom fulla med antibiotika. I djurrättsrörelsens propaganda är det alltid de värsta bilderna som visas, hos producenterna är det tvärtom med kor i stora grönskande betesmarker. Egentligen tror jag vi med småskaliga ideer har mer gemensamt med djurrättsrörelsen än vi vill erkänna och vice versa. Jag tror aktivisten och producenten står närmare varandra än vad man gör med en "vanlig" medelsvensson som köper det som är billigast. ;)
-
Jag tror aktivisten och producenten står närmare varandra än vad man gör med en "vanlig" medelsvensson som köper det som är billigast. ;)
Så sant, så sant - tror jag också. Problemet är väl att aktivisterna gärna ger sig på småproducenter istället för djurfabriker :o
-
Vet en djurrättsgrupp på åtta personer som sammanlagt stal nio burhöns. De saboterade ingenting, djuren FICK ett gott hem (man tog inte med sig fler djur än vad man skulle klara av att sköta om). Djurägaren fick ett brev med förklaring varför dom hade stulit djuren och att det inte var ett angrepp mot någon särskild person utan mot industrin. Och bjöd på äggfri sockerkaka. Aktivisterna anmälde sig självmant till polisen. All respekt åt dom! Jag håller inte med helt och hållet, men det här var en politisk aktion. Samhället har alltid förändrats genom civil olydnad.
Den gruppen har all min respekt,dom har ju en tanke bakom och motiverar sin handling och har ett alternativ.
Körven
-
Så sant, så sant - tror jag också. Problemet är väl att aktivisterna gärna ger sig på småproducenter istället för djurfabriker
Det är väl så mycket lättare att ge sig på en småproducent... Och kaniner och höns är lättare att handskas med än kor och grisar ;) Hade det varit lättare för dom hade det nog varit uppbundna mjölkkor som stod näst i tur...
-
Det finns redan fall där de provat att släppa kor fria, men de vägrade att gå ur stallen nattetid så det misslyckades..
-
Jo, djuren känner sig ju tryggare i ladugården så det kan nog stämma. En utsläppt ko brukar ju heller inte gå så långt och brukar vara lätt att ta in igen. Skillnad hade det nog varit med ungdjur och kvigor ;) Däremot hade det ju inte varit särskilt svårt att förstöra mjölkningsorgan och så...med lidande kor som behöver mjölkas till följd >:(
Jag tror också att kaningårdar blir attackerade för att näringen är såpass liten och skör och allmänheten många gånger har svårt att se kanin som ett produktionsdjur och därmed vinner aktionerna en viss sympati.
-
Det glömmer dock att kaninen var ett produktionsdjur från början då den blev domesticierad av människan. Och INTE en pälsklädd yvig kelgris.
-
Det finns redan fall där de provat att släppa kor fria, men de vägrade att gå ur stallen nattetid så det misslyckades..
*fniss* kan riktigt se framför mig hur "befriarna" sen sitter i sitt högkvarter och svär och sörjer över att korna blivit så indoktrinerade att de inte ens vill bli befriade ;D
-
Vi får nog vänja oss vid kontinentala skillnader i vilka djur som är accepterade att äta. Jag är kanske inte bättre själv. Jag skulle aldrig äta katt eller hund. :o ;)
-
*fniss* kan riktigt se framför mig hur "befriarna" sen sitter i sitt högkvarter och svär och sörjer över att korna blivit så indoktrinerade att de inte ens vill bli befriade ;D
Typ ;D
-
Vi får nog vänja oss vid kontinentala skillnader i vilka djur som är accepterade att äta. Jag är kanske inte bättre själv. Jag skulle aldrig äta katt eller hund. :o ;)
Hade en farbror som ofta åt katt. Vanligt där han bodde och han tyckte det var det mest normala som fanns. Trots att han lärt det i vuxen ålder. Vet dock inte om jag skulle vilja äta rovdjur. Annars är jag inte rädd för att prova nytt. Älg, vildsvin och duva är delikat.
-
Vi får nog vänja oss vid kontinentala skillnader i vilka djur som är accepterade att äta. Jag är kanske inte bättre själv. Jag skulle aldrig äta katt eller hund. :o ;)
Fast där har jag faktiskt en liten fundering: är det inte så att båda katt och hund faktiskt domesticerades från allra första början av annan anledning än att vara föda åt människan?
Dvs "vi" tämjde inte vildkatten och vargen för att äta upp dom? Att äta hund och katt är istället ett senare påfund. Eller är jag helt ute och cyklar...?
-
Fast där har jag faktiskt en liten fundering: är det inte så att båda katt och hund faktiskt domesticerades från allra första början av annan anledning än att vara föda åt människan?
Dvs "vi" tämjde inte vildkatten och vargen för att äta upp dom? Att äta hund och katt är istället ett senare påfund. Eller är jag helt ute och cyklar...?
Nej du är nog inte ute och cyklar.
Både katter och hundar gör oftast mer nytta i lador och på gårdar än på middagsbordet.
Därmed inte sagt att de inte kan bli värdefulla kosttillskott om det kniper.
-
Hur katterna domesticerades är jag osäker på. Ingen vet väl med all sannolikhet heller hur hunden domesticerades men jag har hört forskarteorier om att hunden domesticerades för att bli mat och man senare kom att ta tillvara på hunden till jakt, beskydd och sällskap.
-
Problemet är väl att aktivisterna gärna ger sig på småproducenter istället för djurfabriker
Även kelkaniner har stulits. >:(
-
Även kelkaniner har stulits. >:(
Jepp , hur förklarar man det för barnen när kaninerna är borta på morgonen...
-
Nej du är nog inte ute och cyklar.
Både katter och hundar gör oftast mer nytta i lador och på gårdar än på middagsbordet.
Därmed inte sagt att de inte kan bli värdefulla kosttillskott om det kniper.
Är det inte mest kineser som äter hunder och katter?
Och är det inte dåligt för hälsan att äta rovdjur? Det var nånting med det... det är av någon anledning inte bra, har jag läst.
-
Det var väl en spekulation som någon hade här. Rovdjur äter ju i regel inte varann i naturen heller, möjligtvis dödar de varann bara.
Enligt min nu avlidne farbror så äter man även katt i Schweitz (stavning?) och han hävdade att det var helt okej mat. Men jag tror nog jag avstår i alla fall. :-X
-
Det var väl en spekulation som någon hade här. Rovdjur äter ju i regel inte varann i naturen heller, möjligtvis dödar de varann bara.
Enligt min nu avlidne farbror så äter man även katt i Schweitz (stavning?) och han hävdade att det var helt okej mat. Men jag tror nog jag avstår i alla fall. :-X
Hund äter dom i Schweiz,men det är i vissa delar och dalar,det är ett arv efter mongolerna.
Körven
-
Tyckte han sa katt... ::) ???
-
Är det inte mest kineser som äter hunder och katter?
Och är det inte dåligt för hälsan att äta rovdjur? Det var nånting med det... det är av någon anledning inte bra, har jag läst.
Har varit på Bali och där äter dom i alla fall hund. Och det är inte omöjligt att vi blev serverade det utan att veta om det....
Jag vet inte om det är skadligt att äta rovdjur, men jag inbillar mig att det inte ska smaka gott att äta djur som äter kött. Eller enbart kött kanske jag ska tillägga; det finns ju många djur som äter kött också, och som vi människor äter.
-
Djur som äter djur kan ha trikiner.
-
Hund är vanligt på faten i Ostasien,det smakar inte något konstigt.Visserligen var det starkt kryddat och grillat men inte smakade det specielt.Om man inte skall äta djur som äter animalier,då blir det inte mycket kött på fatet.Grisen blir ju diskvalifiserad,hästen är nog den som är mäst kräsen när det gäller mat.
Körven
-
Djur som äter djur kan ha trikiner.
har inte grisar det ?
-
Hund är vanligt på faten i Ostasien,det smakar inte något konstigt.Visserligen var det starkt kryddat och grillat men inte smakade det specielt.Om man inte skall äta djur som äter animalier,då blir det inte mycket kött på fatet.Grisen blir ju diskvalifiserad,hästen är nog den som är mäst kräsen när det gäller mat.
Körven
kor, får och getter äter nog inte kött... men grisar och höns.
-
har inte grisar det ?
Jo, de kan ha det. Dock, tror jag, inte speciellt ofta. Det lär vara för detta som allt salufört griskött skall besiktigas.
Grisar är allätare, och det slinker ner både råttor och möss om de kommer åt.
Edgar
-
Djur som äter kött är överst i näringskedjan.
Av naturliga orsaker så ackumulerar de extra mycket gifter, både de som de direkt får i sig (t.ex miljö), och de som de får i sig via näringskedjan..
Så ett djur som ätit kött har sitt rovs gifter i sig.
Det kött en gris äter är troligen försvinnande lite.
En katt eller hunds diet består däremot till 99 % av animalia
-
Ja jag har kommit i kontakt med folk som verkar ha samma tankegångar som dessa djurrättsaktivister. De går inte att ändra i sin uppfattning. Kanske är det någon sorts blödighet i persionligheten, ovilja att se även de dåliga, smärtsamma bitarna i verkligheten, eller allmän okunskap om hur det är att föda upp djur.
Jag kan förstå tankesättet att naturen ska va den enda som kan döma ett djur etc. Att människan inte får ta över rollen att skapa, döda djur. Men i dagens samhälle går det inte att realisera. Kanske om man flyttade till centralamerika för 100 år sedan och bodde i jungeln, men även dessa tror jag hade infångade marsvin som de åt så det går nog inte heller. Nomaderna levde på djur för tusentals år sedan, de var fåraherdar. Vissa som arnold toynbee påstår till och med att de stora ledarna kom från nomadsläkten för att förmågan att ta hand om djur var början till kunskapen om att leda stora grupper människor. Hur som helst jag hade en kaninunge som smet. Den smet vid 6 veckors ålder. Vi tyckte att det var underbart att se den fri skutta omkring på tomten. Vi kunde ocskå lära oss lite om vilken mat den föredrog etc. Den blev åtta veckor gammal. Skatorna hade pickat den mellan ögonen. Nu är den död. Dess syskon lever än idag och kommer att leva flera år till (för vi sålde dem). Dagens tamkaniner är inte kapabla att överleva i naturen.
-
Jag blir så trött!!!
var det inte på typ 80-90 talet som så kallade befriare var i farten som mest?
Blev det inte då uppenbart att metoden stinker??
Fungerade det? säljs väl inte nåt vidare med päls längre heller (mink/räv).
Frågan är bara om det var aktivisterna med kofot/sprayflaska eller den allmänna opinionen som fick stopp påt?
Tex.burhöns utan livskvalitet med all den skit som följer med har jag all förståelse för att man vill "befria" men .....
(myser vid tanken på att dessa disneyfierade hjältar går och "vallar" 30 000 (befriade) höns på en hemlig plats, lyckliga som en jehovasteckning och blicken upp i skyn!!)..lol
Ge sig på småskalig (djurvänlig) hobbyverksamhet va?? (nu laddar jag hagelbössan ::)).
alsååååå!!! fortsätt att befria flugor!! (dom kan ta vara på sig själva) och bojkotta istället inhumana/inanimala köttfabriker.
men det är klart då blir ju maten dyrare åxå..
mvh Heikki (egenproducerande hobbyflocksaktivist)
-
Självklart är det fel att släppa ut andras kaniner. Och det gäller ju andra djur också. Tycker att djuraktivisterna kan fokusera på lite allvarligare fel i samhället när det gäller djur. Tycker tex att minimimåtten på burar utan problem kunde vara större, framförallt för de större raserna som får stora kullar. Tycker också att reglerna kunde bli hårdare för djurtransport inför slakt etc. Tycker att det kunde bli lättare för svenska bönder att föda upp och hålla djur, så att vi slapp importera kött från andra länder och på så sätt minska konsumtionen av utländskt kött som kan ha fötts upp under sämre förhållanden än vad svenska bönder är tvugna att ha för sina djur osv. Detta är inte alls orimligt, och sådant som har större betydelse för samhället än olagliga och plågsamma aktioner. Men det är väl för jobbigt och inte lika coolt att hålla på med lagliga saker...
Tycker de kunde fått hårdare straff, och att man kunde publicerat deras namn och foto så man visste vilka man skulle hålla utkik för om man fick samtal från nån som ville köpa kanin bara för att få reda på vart man hade dom....
-
och att man kunde publicerat deras namn och foto så man visste vilka man skulle hålla utkik för om man fick samtal från nån som ville köpa kanin bara för att få reda på vart man hade dom....
Detta håller jag med om. Det skulle kanske vara ett effektivt sätt att lösa det på. Det är ju så att stora slakterier som har råd att ha elstängsel runt hela anläggningen och vakter och larm etc blir de ända som är säkra för dessa aktivister. Dvs de små slås ut. Dessutom så har väl de stora försäkringar för sådant här. Vilket små inte har. Så man omöjliggör för individen att fixa mat på annat sätt än via de stora matkedjorna, dvs folk blir mer och mer beroende av ett centraliserat system som de inte har kontroll över och som styrs av ekonomiska krafter.
-
Jag är en person som aldrig skulle äta vare sig kanin,katt eller hund.
I vissa länder äter de hund,och gör skinn av katt.De ser det som lika naturligt.
Visst,sure
men se till att AVLIVA DJUREN HUMANT!!!
Vare sig det är en ko,gris,höna=djur som jag äter,eller kanin,katt eller hund som jag aldrig skulle vilja äta,så vill jag hjälpa till så att iaf djuren får ett bra avslut.
Samma sak med de stackars djuren i asien,det är vidrigt att se.
Djurättsaktivister är rätt korkade som tror att man kan släppa ut domesticerade djur i det fria och de ska klara sig.
Vill de göra en förändring kan de åka till asien där hundar och katter flås levande,med början i bakbenet.Där har vi riktiga djurplågare.
-
Tummen upp för dagens bästa inlägg.
-
Lätt att kritisera när man sitter hemma i Pojk/flickrummet, skulle vilja se dom åka till Kina och protestera.
Skulle sluta med arbetsläger eller en hederlig avrättning.
Stor skillnad på ord och handling..
-
Ja jag förstår inte heller vad dessa såkallade djurvänner tänker med. :-\
Här i närheten där jag bor hade djurvänner saboterat en hönsgård genom att sabotera alla automatik som skötte och såg till att djuren fick vatten samt att luftkonditioneringen fungerade.
Detta resulterade att tusentals höns törstade ihjäl samt kvävdes då vatten och luftkonditoneringen sattes ur bruk.
Även dessa såkallade djurens vänner har många gånger släppt ut tusentals minkar och resultatet efter minkarnas framfart var förödande.
I ett inslag på radio kunde man höra minkarnas dödsångest efter deras slagsmål med varandra. Även katter och andra tamdjur hade lemlästats..