Alternativ.nu
Djur => Får => Hus, hägn & bete för får => Ämnet startat av: Exotica skrivet 06 jun-07 kl 16:56
-
Jag halkade in på alternativ.nu när jag sökte på fårvakt/vaktlama på google.se. Det har ju förekommit trådar om detta ämne tidigare i vår och nu tänkte jag ta tillfället i akt och dela med mig av mina erfarenheter i ämnet. Vi föder upp lamadjur (lama och alpacka) som vi säljer för olika användningsområden (ullen, packdjur, terapi, köra sulky, delta i utställningar osv). Lamor (inte alpackor då dessa är för små och inte lika kavata) är ypperliga vaktdjur och det finns mängder med info i ämnet, nästan uteslutande amerikansk. Jag väntar med spänning på uppdateringar från Lux och Grosse Günters nya ägare i Gävle-trakten. Agneta www.agnetasblommorobin.se är en nöjd fårvaktsägare sedan ett par år tillbaka. Vill ni veta mer så hör gärna av er: www.hejdeholm.se
-
Måste få fråga??? ???
HUR går det till när laman vaktar fåren... sticker aldrig laman iväg? Du måste väl ändå ha inhägnat?
Vad kostar en lama-fårvakt? Vad äter de?
Var ute på er hemsida - som var jättebra, fast utan priser - o vilken vacker gård, sen då!!! EvAG :)
-
Den som vill ha lite info på svenska (nästan all litteratur om lamor är på engelska) får gärna skicka ett mail till mig så mailar jag tillbaka (om ni inte har bredband uppge då detta så tar jag bort bort bilderna). Om ni går in på http://www.dalarnastidningar.se/nyheter/falun/article203841.ece så får ni en liten rapport om Grosse Günter och hans nya liv.
-
Jag gjorde en översättning och sammanfattning av en engelsk artikel till fårkursen jag gick - skicka ett pm med mailadress om du vill ha den.
-
Tack "Falin"! Jag har många spekulanter som inte känner sig bekväma med engelskan. Är det OK om jag ger dem din översättning?
Sedan sist: Grosse Günter har blivit rikskändis som fårvakt i Dalarna, Lux har samma arbete men utanför Gävle, Rigoletto har flyttat till Östersund för att vakta får och Fantasma & Pygmalia är blivande avelsston i Värmland. Fem unghingstar är testade inför export till Finland (som packdjur).
-
Tack "Falin"! Jag har många spekulanter som inte känner sig bekväma med engelskan. Är det OK om jag ger dem din översättning?
Javisst, det går fint. Hur många lamadjur finns det nu i Sverige?
-
Ni som är intresserade av lamadjur (främst lama) har nu chansen i att gå en kurs i september. Ena dagen kommer att vara teoretisk och den andra praktisk. Skicka ett mail om ni är intresserade så kontaktar jag er så fort program etc är klart.
Mvh Anna Jung
www.hejdeholm.se
jung_lanner@spray.se
-
På söndag kommer det ett radioreportage om Grosse Günter, vaktlama i Dalarna, i P4 " Efter tolv" som sänds mellan 12-14.
-
Nu har Grosse Günter varit på TV (igen). Ni kan se honom på denna länk (vilket jag själv inte kan eftersom jag själv inte fattar mig på min nya Mac):
http://anytime.tv4.se/webtv/?progId=680249&treeId=10071&renderingdepartment=2.757&itemId=458195
Hör gärna av er om ni funderar på lamor som fårvakt. Det kan bli hur bra som helst, men precis som med allt annat så kan det bli så fel!
En kvinna jag har talat en hel del med nu i höst köpte en lama som visade sig vara en guanaco. Han hade gått ensam i flera år (för att inte betäcka gårdens övriga två "lamor" tror jag var skälet). Ett par månader och en kastrering senare fick hon avliva honom eftersom han var galen och anföll fåren. Själv är jag nästan helt övertygad om att problemet låg i att djuret hade fått gå själv under så lång tid. Lamadjur har stor flockkänsla och ett isolerat djur skapar störda beteende. Antagligen såg han alla fåren som konkurrenter om hans område! Jag tycker att ägaren gjorde rätt som plockade bort honom och inte som så många andra gör; säljer honom vidare för en billig peng!
Detta är alltså ingen normalt lamabeteende utan en sak skapat av människan!
-
Hej!
Använder du kastrerade hingstar som fårvakt? När vår lamahingst var ung så försökte han betäcka både får och dvärggetter vilket var lite irriterande. Nu när han är gammal och erfaren så vet han vilka som ska betäckas. När vi har haft flera lamor bland fåren och getterna så har unghingstarna inte varit intresserade av andra djur.
MVH
Jan Lindgren
-
Hej!
Använder du kastrerade hingstar som fårvakt? När vår lamahingst var ung så försökte han betäcka både får och dvärggetter vilket var lite irriterande. Nu när han är gammal och erfaren så vet han vilka som ska betäckas. När vi har haft flera lamor bland fåren och getterna så har unghingstarna inte varit intresserade av andra djur.
MVH
Jan Lindgren
Själv har jag inga djur som ska vaktas av lamor, men jag har sålt en hel del! Det ska alltid vara kastrerade lamor som fårvakter och de ska vara minst 2 år gamla (dels för att de ska ha lekt av sig och blivit lamor genom att leva i grupp med andra lamor och dels för att de ska vara gamla nog att bli kastrerade). Flera lamor bland fåren är en helt annan sak och då går det ju bra att ha en intakt hingst.
"Man tager vad man haver sa igelkotten och klev ner från nagelborsten".
-
Hej Exotica!
Ytterligare en fråga. Att lamor är duktiga på att skydda får mot coyote är väl dokumenterat. Finns det någon erfarenhet om att de också klarar den nordliga vargen som är betydligt större. Med tanke på att varg kan ta älg så kan man ju fundera.
Jag skulle också vilja rekommender alla fårägare att träffa några trevliga lamor. Lamor är de mysigaste djur jag någonsin har haft. (Jag fick inte köpa vare sig kameler eller jakar för min fru). Jag visar våra lamor för många hundra människor varje år och nästa alla blir förtjusta i dem.Tidningen Norra Skåne gjorde en trevlig artikel om dem i höstas.
MVH
Jan Lindgren
-
Jag lovar aldrig folk att det ska fungera med lamor mot vargangrepp på får då det finns för lite dokumentation om just detta. Vad jag vet, vilket är fakta, är att lamaägare i Värmland har sett vargspår i snön i lamahagen och av spåret att döma så har lamorna drivit vargen på flykten. Styrkan hos lamorna är nog att de inte viker undan. Istället för att vända ryggen till och fly går laman till anfall. Detta är en överraskning för rovdjuret som förhoppningsvis viker undan. Om inte, så stampar laman på den med sina framben. Detta är kanske ett beteende en varg kan lära sig att undvika samt att en hel flock vargar kan ingen freda sig emot. Däremot kringstrykande ensamvargar tar sig kanske en och annan funderare innan den hoppar in i fårhagen med den argsinta laman. Vad vi idag vet är att lamor fungerar bra mot räv, hund och tvåfotingar!
-
Kom gärna med mer info angående björnar och lamor (också ett obeprövat område ännu väl?).
När jag fick ett så trevligt och informativt svar på ett frågvist mail om Lamor och rovdjur för något år sedan var det väl någon som ganska nyligen flyttat till björntrakter?
Mvh
Charlotte
-
Ja, det finns ett par stycken som har lamor i björntrakter, men ännu har jag inte hört om några angrepp från björnarna. Alltså vet man inte effekten pga brist på attacker, vilket iofs är bra! Ska kolla om det har kommit in några nya rapporter från utlandet, även om lokatt som jag ibland får förfrågan om!
-
Hej!
Lamor kan ju ha ett lite olika beteende. När jag läst om lamor och coyote visar det sig att vissa lamaindivider tar hem fårflocken när det finns rovdjur i hagen. Det borde fungera när det gäller björn. Lamor är ju enormt vaksamma. Min hingst ställer sig på den högsta stenen och bevakar sin flock. Jag kan se på långt håll om det händer något i omgivningen genom lamornas beteende.
MVH
Jan Lindgren
-
Som du skriver Jan är det! Jag kan också sitta i mitt kontor och titta ut för att se att det är något på gång. Lamorna är extremt uppmärksamma och de vet tex långt innan både jag och grannen vet det, att grannens hund är på vift. Är det något riktigt annorlunda så blir det ett himla liv (deras varningsljud). Detta skedde tex när ungdjuren såg rådjur för första gången. Jag kunde inte förstå vad det var de larmade om, men långt långt borta i horisonten stod en flock rådjur. De kan ju vara farliga! :-[
Ägarna till flertalet av de lamor som jag har sålt som fårvakter vittnar om hur laman tar hem fåren till tryggheten. Det finns de lamor som tom tar en tur i hagen på morgonen och sen förbjuder flocken gå till vissa delar, där ägaren sen har sett spår efter räv. GG började jaga in fåren i stallet när man höll på att klippa djuren. Ägarna förstod inte varför han betedde sig så konstigt (fåren var kolugna och tyckte inte att det var något konstigt). Flera minuter senare såg människorna att det var en grupp jägare med hundar som var i området.
-
Har nu googlat lite om lamor som boskapsvakter. Hittade bla denna länk där det visserligen står mest om attacker från coyote och hundar, men även lokatt och björn nämns. http://www.shagbarkridge.com/guards2.html
Det finns massor att läsa, slå på guard llama (vaktlama), guard llamas (vaktlamor), bobcat eller lynx (lokatt), bear (björn).
-
Tack!
Intressant läsning.
Mvh
Charlotte
-
I dagens Land nr 47 14 november är det ett stort reportage om Rigoletto i Östersund där han vaktar får. En gång var han faktiskt min! ;)
-
I dagens Land nr 47 14 november är det ett stort reportage om Rigoletto i Östersund där han vaktar får. En gång var han faktiskt min! ;)
Jag läste precis det reportaget. Han är ju jättefin, Rigoletto!! =) Skaffar jag nån gång får så ska jag nog skaffa en vaktlama också =) Verkar ju fantastiskt!
-
Hej!
Jag måste försvara alpackan lite. Jag bodde ett tag på en fårfarm i Australien. De hade alpackor som skydd mot rävar, och det funkade finfint. Tydligen ska de även ha världens bästa ull.
-
Jag måste försvara alpackan lite. Jag bodde ett tag på en fårfarm i Australien. De hade alpackor som skydd mot rävar, och det funkade finfint.
Visst har alpackan också en utpräglad vaktinstinkt (de är ju ett lamadjur!), men storleken har betydelse! Dessutom har alpackorna ett större behov av sin flock (andra alpackor) så jag skulle inte rekommendera en alpacka som fårvakt. Det finns lamor som man använder som vakt till alpackor. Skulle du däremot ha en drös får och en drös alpackor så får man ett bra skydd åt sina får då alpackaflocken kommer att göra allt för att undkomma ett hot, vilket då även gagnar fåren. Därför kan man även ha fler lamor, man behöver alltså inte ha en, vilket är det vanligaste!
-
Jag kanske ska förtydliga mig lite. De hade två alpackor, som vaktade en hel flock med får. Båda alpackorna gick i samma inhängad.
Jag vet inte om det var det var det du menade. Två låter som lite väl få för att kalla flock. :-)
Men det är möjligt att det inte var en optimal situation de hade där.
-
Alpackan klarar nog rävar galant, men större djur ... tveksamt! Vår kungspudel går inte säker för varken lama eller alpacka om det skulle så vara. Nu är hon ju gårdens hund och därmed accepterad.
Två alpackor är absolut ingen flock!!! Jag fattar fortfarande inte varför folk envisas med att köpa två (av flera anledningar!).
-
Intressant tråd!
Måste köpa Land, Rigoletto bor på samma gård som "min" Pricken. Jag måste samtidigt varna alla som funderar över att skaffa en lama som fårvakt, tänk efter både en och två gånger innan ni köper en. Det är uuuunderbart trevliga djur, men det kan bli såå fel... som det blev för mig. Jag köpte ett hingstföl som fårvakt av en veterinär. Jag ställde 1000 frågor och kände mig trygg med köpet, det var ju som sagt från en veterinär. Men efter Pricken kommit hem och mina beställda böcker kom från Usa och även artiklar från Exotika, så insåg jag hur fel jag gjort. Man ska aldrig köpa en lama som är så ung till att börja med, han var bara 5,5 månader. Man ska aldrig ha en så ung lama ensam. Man ska aldrig ha en unghingst med får. Ja, jag satte ut en annons och Rigolettos matte Inger svarade -Tack och lov! Nu har han ett super hem och lever som en unglama ska. Så denna historia slutade väldigt lyckligt. Jag är en erfarenhet rikare, tyvärr på Prickens bekostnad. Men tack vare Exotika och fler andra, så fick jag informationen jag behövde och allt löste sig till det bästa för min lilla Prick.
Ville bara skriva detta så fler lamor inte behöver fara illa pga. att man gör mitt misstag. Annars är det ett underbart djur och någon gång hoppas jag att jag kan ha en äldre valack som fårvaktare! //Erica
-
Hej!
Jag är inte så övertygad om att man inte kan ha en unghingst ihop med får och getter. Jag köpte två små hingstar av Exoticas far. Tyvärr så förolyckades den ena och jag kunde inte få tag i något sto så jag hade den lilla hingsten ihop med får och getter. Visst var han lite besvärlig då han försökte betäcka fåren men det var inget stort problem. Det var intressant att se när baggen och laman slogs. Prata om missförstånd men de var samtidigt mycket försiktiga med varandra. Efter ganska lång tid kunde jag köpa ett obesläktat sto av Exoticas far och då fick de en egen hage. Jag har fortfarande kvar hingsten och han är väldigt skötsam och trevlig.
MVH
Jan Lindgren
-
Ja, Erica, Jan och alla andra där ute! Det behöver inte bli fel, men det är väldigt lätt hänt med ett ungt lamadjur som präglas på människor. Senast förra veckan talade jag med en man som hade köpt en 3-årig lamahingst till sitt lamasto som de hade "kommit över av en slump" (väldigt vanligt!). Laman visade sig vara en guanaco (inte första gången folk köper en lama men får en guanaco). Nåja, det var väl OK, tyckte köparna. Vad som däremot inte var OK var att guanacohingsten anfaller och hoppar ner alla människor som kommer in i hagen. Det visade sig att han var flaskuppfödd och hur någon kan sälja en flaskuppfödd lamahingst till någon är för mig ofattbart. Denna familj har dessutom småbarn! Vad hade hänt om ett barn hade kommit in i hagen? Vad ska de göra med åbäket nu? Säljarna måste vara helt medvetna om detta beteende då det inte dyker upp över en natt. Både som köpare och säljare har man ett ansvar, men när det finns risk för katastrofer då fattar jag inte hur folk tänker.
För alla som vill veta mer om lamor som fårvakt eller bli informerade om köparens respektive säljarens funderingar + uppfödning när det handlar om lamor får gärna skicka ett PM så får ni infon snarast (de artiklar som Erica talar om!).
-
Hej!
Visst måste man vara på sin vakt mot bärsärksyndromet. Jag vet en skola där man kelade alltför mycket med ett lamaföl. Det blev ingen bärsärk av det men en ganska otrevlig lama. Jag har nu en drygt ettårig lamahingst som charmar alla människor. Han är det första föl jag haft som sökt upp människor redan som liten. Vi var mycket noga med att inte kela med honom men jag kommer att kolla honom noga så att han inte får några ideer när han blir könsmogen. Jag avlivar hellre en bärsärk än att släppa ut den på marknaden. Jag träffade en fullfjädrad bärsärk första gången jag var och hälsade på din far. Troligen en guanaco. En sådan erfarenhet gör att jag är försiktig. Du kanske kommer ihåg den.
MVH
Jan Lindgren
-
Vill bara skicka med en länk om alpackpor och boskapsvaktande hundar (som diksuterats tidigre i tråden) www.bjorketorpislandshastar.se (http://www.bjorketorpislandshastar.se)
Uppenbarligen kan det fungera bra ;)
-
Vill bara skicka med en länk om alpackpor och boskapsvaktande hundar (som diksuterats tidigre i tråden) [url=http://www.bjorketorpislandshastar.se]www.bjorketorpislandshastar.se[/url] ([url]http://www.bjorketorpislandshastar.se[/url])
Uppenbarligen kan det fungera bra ;)
Det var inte i denna tråd det diskuterades utan det var i tråden om vargar som rivit får! Även i den tråden har det konstaterats att det redan finns folk som har boskapshundar till sina alpackor (Maria Sandgren i Gimo) samt att det borde gå att ha både lama OCH boskapsvaktande hund till sina får, men att det krävs bra planering och kunnande! Här är rätta länken: http://www.bjorktorpislandshastar.se/
Jättebra att detta kom med även i denna tråd! Tack!
-
Jag var på ett möte anordnat av Länsstyrelsen om hur man förebygger vargatacker mot husdjur. Där sades bl a att man inte kände till något om "lama som fårvakt" i Sverige. Jag har fått uppfattningen att det finns flera i Sverige men jag kanske har fel. I varje fall sade föreläsaren att på Länsstyrelsen (Örebro och Västmanlands län) följer man utvecklingen noga och gärna vill ha information om detta. Däremot visste man en del och hade möten med ägare till boskapsvaktande hundar.
-
Jo, vi som har boskapsvaktande hundar får ju vårt tillstånd att hålla hundarna okopplade året runt, från Naturvårdsverket. Då hamnar man automatiskt i Viltskadecenters register och vi är alltså alla registrerade där. Vi har möten regelbundet, senaste var 26/11, där vi diskuterar positivt, negativt och annat som har med detta att göra. Vi får också fylla i årsredovisningar över hur djuren funkat osv.
(Vill bara påminna om program i SVT 1 25/12 16.00: handlar om får, kor och boskapsvaktande hundar på en fäbod i Dalarna. Ägaren är med i vårt "gäng").
-
HEJ. skulle vilja veta om lamor är idisslare som kor o får. Och om dom kan få trumsjuka
-
Hej!
Lamor är idisslare som har tre magar. Jag har aldrig haft trumsjuka på mina lamor och kan inte hitta någon uppgift i min litteratur att de kan få det.
MVH
Jan Lindgren
-
HEJ. skulle vilja veta om lamor är idisslare som kor o får. Och om dom kan få trumsjuka
Man kallar lamadjur för modifierade idisslare.
När vi söver våra lamor (vid tex kastrering eller någon mer avancerad veterinärundersökning) så tar vi alltid i beaktandet hur vi placerar dem så att inte trumsjuka skulle uppstå. Detta har dock aldrig hänt! Däremot har vi haft kolik och tarmvred!
-
Jag har idag varit inne på den underbara internetbokhandeln Adlibris & kollat böcker. Jag har haft riktigit svårt att bestämma mig vilka böcker jag ska ta & beställa, men bra priser på dom flesta böcker.
Beställt böcker om Alpackor & Lamor där ifrån. Det är 4 st.böcker på engelska.
Kanske tänkte att andra var intresserade.