Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: SirdalensHanna skrivet 16 maj-23 kl 19:33

Titel: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: SirdalensHanna skrivet 16 maj-23 kl 19:33
Hej!
Testar för första gången att kläcka ankägg. Har använt samma strategi som för hönsägg efter många googlingar med olika svar.

Nu har de legat i kläckaren i prick 30 dagar och jag är säker på att 4 av 6 ägg haft liv i sig fram tills för några dagar sedan. Nu verkar det inte hända så mycket och jag funderar på om de dött därinne...

Jag ser att äggen mörknat, skalet är liksom mer transparent än hönsägg. Är detta normalt? Hur länge bör jag vänta? Har ingen koll på ras på ankorna.
Titel: SV: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 16 maj-23 kl 21:21
Ankor ligger väl kring 30 dagar, och vi har nog haft några som legat 34-35 dagar. I kläckare hänger det ju också på om den är så varm som den säger att den är. Lite kallare och det tar längre tid.

Normalt att man ser mer genom skalet än på hönsägg. Vänta du, det vore dumt att avbryta för tidigt.
Titel: SV: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: SirdalensHanna skrivet 16 maj-23 kl 21:34
Tack för svar! Jag väntar ett tag till  :)
Titel: SV: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: Tiomilaskogen skrivet 16 maj-23 kl 22:16
Har aldrig kläckt ankägg men gick för många år sen en kort och mestadels teoretisk kurs i uppfödning av änder, fasaner och rapphöns på Öster-Malma jaktvårdsskola.
Det jag minns från kläckning av änder var att man skulle härma anden som lämnar äggen för att äta och sen kommer tillbaka våt och kall.
Äggen skulle alltså kylas ner och blötas rejält varje dygn.
Titel: SV: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 17 maj-23 kl 00:25
Skönt att ankan kan det där :)
Titel: SV: Kläcka anlägg - mörka ägg?
Skrivet av: putteu skrivet 05 okt-23 kl 02:06
Äggen skulle stannat hos ankmamman som hade ruvat på dem och gett dem kärlek. Något en maskin inte klarar av. Förstår inte varför människor har sådant dominans beteende mot små djur. Ankor som är så söta och snälla.