Alternativ.nu
Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: jarskaveln skrivet 22 jan-23 kl 10:22
-
Har ett litet hönshus 3 hönor och 1 tupp.Någon som har tips på solcellspanel för värme till dem?
-
Behöver hönorna värme?
Vilken del av året?
Jag hävdar att hönorna behöver ett lagom stort dragfritt utrymme och har svårt att tro att någon solpanel kommer att kunna hjälpa till med värmen om det skulle bli någon vecka/månad med - 25°C
-
Att producera el för värmebehov med solceller är mycket dyrt och ineffektivt, så jag instämmer med fri att man bör sikta på andra lösningar. Om det nu överhuvudtaget behövs.
En bra början kan ju vara att sätta upp en termometer med loggningsfunktion i uthuset så man kan titta på kurvor och se i efterhand hur temperaturen verkligen varierar där under en vinter.
Om du kommer fram till att det behövs värme, så ta hellre energin från elnätet, det blir billigare i längden även om du måste leja in folk för en del av installationsarbetet.
-
Isolera är bättre än att värma, och till så få djur blir det en liten kostnad.
Solceller kan vara bra till annat hos hönsen, t ex kvällsbelysning eller ventilationsfläkt på sommaren.