Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: krususkrös skrivet 06 mar-22 kl 19:06

Titel: Hjälp! åttaårig växtföljd!
Skrivet av: krususkrös skrivet 06 mar-22 kl 19:06
Hej alla som har koll på växtföljd! jag har iår fått i uppdrag att planera en odling med åttaårig växtföljd men blir inte riktigt klok på det, är det någon som har tips, exempel osv? och hur viktigt är det att odla vall, kan jag odla baljväxter oftare istället? mycket tacksam för hjälp!
Titel: SV: Hjälp! åttaårig växtföljd!
Skrivet av: kretslopp skrivet 07 mar-22 kl 10:00
Hur stor är din odling? Vad är det för grödor som ska ingå. Ska det vara för förtjänst eller för behov?
Titel: SV: Hjälp! åttaårig växtföljd!
Skrivet av: anne-li skrivet 07 mar-22 kl 11:01

Här är en länk där du kan fritt kan välja vilka växter som är intressante för dig: Ett bra växtodlingsschema i 8 år
https://www.nasetsgrona.se/sida/vara-odlingar/vaxtfoljden#.YiXXQrMKUk (https://www.nasetsgrona.se/sida/vara-odlingar/vaxtfoljden#.YiXXQrMKUk)
Titel: SV: Hjälp! åttaårig växtföljd!
Skrivet av: lichiplommon skrivet 07 mar-22 kl 15:27
Är det inom jordbruk med säd och vallodling? eller gäller det grönsaksodling? har du tillgång till gödsel? och som 'kretslopp' undrar vilka huvudsakliga grödor ska ingå?