Alternativ.nu

Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Iris skrivet 31 maj-07 kl 21:44

Titel: Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: Iris skrivet 31 maj-07 kl 21:44
För en vecka sen ungefär upptäckte jag att det saknades en höna (räknar dem alltid innan jag stänger hönshuset) och efter idogt letande så fann jag henne i ett stort buskage, blöt, lerig och nedkyld. Hon blödde lite på kammen och hade ett litet obetydligt sår på ryggen. Jag värmde henne i famnen och sen stoppade jag in henne i hönshuset tillsammans med de andra.

Följande 2 kvällarna fick jag leta efter henne och hittade henne inkrupen på olika ställen. Tredje kvällen var hon borta, jag kunde inte hitta henne.... då var hon borta i två nätter, sen hux flux en morgon satt hon som om ingenting hade hänt utanför hönshuset och allt var som vanligt igen.

Sen i går kväll var hon borta igen, omöjlig att hitta. Och i morse var hon tillbaka.

Vad pysslar hon med??? Hon kan väl inte ligga på ägg, ha en gömma nånstans? Då är ju de förstörda?

Nån som har varit med om nåt liknande eller har nåt förslag??
Titel: Re:Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: LEK skrivet 01 jun-07 kl 08:36
Hej!
Jag tycker du ska kontrollera noga om någon, tex tuppen är elak mot henne. Sår i kammen låter ju som om tillexepel han har bitit henne. Har själv haft tupp som behandlat en höna illa och det var inte kul. Kolla om hon är sig själv när det serveras mat och så. Får hon komma intill maten och tar hon för sig. Du behöver nog observera din flock idag...
Titel: Re:Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: Anette skrivet 01 jun-07 kl 12:09
Hej

Jag tycker också det verkar som hon är mobbad av en eller de andra hönorna. För många år sedan hade jag en liten höna som var utstött av de övriga. Hon trivdes inte alls med de andra utan höll sig för sig själv. Jag vet inte vad som gjorde att hon inte fick vara med de andra, söt, mjuk och försynt var hon. Antagligen alldeles för snäll.

En dag var hon borta. Efter någon dag ringde de från granngården och undrade om jag blivit av med en höna och där var hon. Jag hämtade henne och hoppades att det skulle gå bättre, men proceduren upprepades. Hon fick till sist stanna på granngården där hon accepterades av deras flock.

Din stackars lilla höna vill nog också komma ifrån din flock.

Mvh/Anette
Titel: Re:Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: Iris skrivet 01 jun-07 kl 13:08
Tack för svaren även om de inte var så roliga! jag har lite för många tuppar... måste ta bort några, men skjuter på det :-(
Titel: Re:Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: Silverfallet skrivet 02 jun-07 kl 09:13
Ha inte mer än 1 tupp per 5 hönor
Titel: Re:Vad pysslar min höna med???
Skrivet av: Bubblisa skrivet 03 jun-07 kl 12:04
Jag måste protestera lite mot tidigare påstående!
Sorry!
Jag har en väldigt liten, men duktig flock.
Den består av två blommehönor, och en blommetupp, vilka tyvärr är syskon, så de producerar 2 ätägg om dagen.
Sedan har jag två dvärghöns, någon mix av silkeshöna och Fönix (tror jag) samt en Dvärgkochin /blomme tupp.
Alla går tillsammans, och de samsas om hönsen....faktiskt!
Det ÄR den stora blommetuppen som bestämmer, och jag kan inte vara säker på att det är dvärgkochinblomme tuppen som är pappa till de kycklingar som blir på de små hönedamerna.
Visst var det lite turbulens i början när de blev könsmogna, men det gick över.
Jag vet att jag behöver fler hönor, och jag letar, tro mej..
hade de inte funkat ihop, så hade de blivit delade på.
Jag läste i en annan tråd om någon som hade fyra tuppar. De var uppdlade i någon typ av rangordning där en var en sk. alfa tupp, som bestämde, sedan var de andra tre spejare på kanterna. De hönsen hade en väktare i varje väderstreck 8)
Den ledartuppen är smart, för då offrar han en tupp, i stället för en av sina älskade hönor ;)
Så om du känner att du ska öka på antalet höns ändå, så gör det först, ta sen bort lite tuppar, om det inte lugnar ner sig.
En av mina små höns blev drabbad av något för en vecka sedan, och var våt och kladdig på kvällen, men jag hade ett lager av hennes ägg sparade, så nu ruvar hon för fullt. ;D
Lycka till!