Alternativ.nu
Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: borsdorfer skrivet 22 maj-21 kl 09:05
-
Jag undrar över jämförelser mellan torvabaserat odlingssubstrat och matjord för olika grödor ? Har du gjort några sådana undersökningar eller läst om några sådana undersökningar ? Nu är ju matjord ett ganska vitt begrepp. Dålig matjord från platser där jorden mest består av morän eller förstklassig m6tjord från Halland i högsta fosforklass.
-
I senaste numret av Råd och Rön står: de allra flesta frön går att så i vanlig planteringsjord, de kommer oftast fint i vilket fall som helst. Vitsen med såjord är att den ger plantan en bättre rotutveckling, vilket ger plantan en större chans att etablera sig då den planteras om.
-
"Moroten Odlarens Mästerprov" är namnet på en artikel i Odlaren 1-2007. I denna artikel står en del om vilken typ av jord en morot behöver.