Alternativ.nu
Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: Besksöta skrivet 18 feb-21 kl 19:24
-
En sån här gammal pinnsvets, är det någon mening att försöka få ordning på den? Eller är det bättre att köpa en ny? Och var kan jag hitta någon info om den? Kablarna ser hemska ut så har inte vågat testa starta den ens.
-
Det är ju en ganska rejäl pjäs, 170 ampere kan man svetsa grovt med. Men den bygger på gammal teknik med transformator, så den är ju stor och tung. Jag skulle inte lägga några större pengar på att försöka få igång den, även om den är bra i en verkstad är en modern invertersvets mycket mera användbar.
Begagnad i fungerande skick med hyggliga kablar verkar den vara värd omkring 600kr:
https://www.klaravik.se/auction/product/svets-180/ (https://www.klaravik.se/auction/product/svets-180/)
-
Att döma av de bilder jag kan hitta på den, så är det en likströms pinnsvets. Med tanke på den stora veven för ströminställning, så antar jag att man reglerar strömmen mekaniskt genom att flytta på en del av transformatorns kärna. Det är inte mycket som kan gå sönder i en sån där svets, den kan vara väl värd att ge en uppryckning så klarar den 30 år till innan det är dags nästa gång.
Beträffande ålder så skulle jag tro att den är från omkring 1990. Troligen tillverkad av Telwin eller någon annan av de stora italienska fabrikerna.
Jag har en liknande Luna-svets men mindre och utan likriktare, som heter BL130. Den är avsedd för enfasmatning, omkopplingsbart 230 eller 400 V.
Några bilder på hur den ser ut innanför kåporna kan vara av intresse.
Att ordna bättre svetskablar är inget problem, lämplig kabel och snabbkopplingar går att köpa på vilken maskinfirma som helst. Tänk bara på att snabbkopplingarna finns i tre olika storlekar, jag gissar att det är mellanstorleken på den där svetsen.
-
Tack för svaren 🙂 Ska titta lite noggrannare på svetsen idag.