Alternativ.nu
Djur => Kor => Ämnet startat av: Daniel Lundgren skrivet 08 feb-21 kl 05:51
-
Hej. Har idag en enklare ligghall till våra köttdjur. Vi har en maskinhall på 12x24 meter som vi funderar på att ”bygga” om till ligghall för djuren istället. Hallen är nämligen för lågt byggd så jag kommer inte in med traktorn. Ca 2.8m från platta till takstolarna. Tänkte kolla om ni har nån bra idé på hur man skulle kunna göra denna byggnad till en bra lösdrift/ligghall till djuren. Om man ska öppna upp långsidan och bygga foderbord på utsidan, eller bara ha som ligghall och fortsätta utfodra dom utomhus.
-
Bäst är att ha skrapgång franför foderfordet. Detta sparar mycket trö i djupströbädden. Gärna tak över skrapgång och foderbord. Så det beror på vilka maskiner du har. Något måste ju kunna komma in i hallen för att mocka ut. Räkna med ca 4 meter för skrapgång och två meter för foderbord så det skulle kunna gå att få plats i befintlig byggnad eller på långsidans utsida. Att ha 12*24 ströbädd är ganska mycket.
-
En bob cat kommer nog in. Imponerande maskiner det och mycket starkare än vad man kan tycka när man tittar på dom. Ser ju nästan ut som en förvuxen åkgräsklippare.