Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Naturellen skrivet 07 feb-21 kl 08:18

Titel: Fänkål som grönsak
Skrivet av: Naturellen skrivet 07 feb-21 kl 08:18
Är det någon som vet hur man lyckas med fänkål? Jag har försökt förodla i växthus o plantera ut i juni, men de går bara upp i blom, blir ingen knöl!
Titel: SV: Fänkål som grönsak
Skrivet av: MickeMård skrivet 07 feb-21 kl 22:20
Fänkål är lite kinkig. Jag skulle tippa på att du vattnat för lite om den går i blom eller odlar för tätt eller att den blir stressad av mycket ogräs. Men tror nog mest på vatten.

Fänkål vill ha en fuktig jord och man kan gödselvattna den två gånger medans den växer.

Tror även att rötterna är känsliga och att man ska vara försiktig vid utplantering.
Titel: SV: Fänkål som grönsak
Skrivet av: Naturellen skrivet 08 feb-21 kl 18:50
Tack! Är det bättre att direkt så då, kanske? :)
Titel: SV: Fänkål som grönsak
Skrivet av: MickeMård skrivet 08 feb-21 kl 19:39
Jag förkultiverar alltid fänkål för att de ska få ett försprång mot ogräset, bla.
Titel: SV: Fänkål som grönsak
Skrivet av: Naturellen skrivet 18 feb-21 kl 07:18
När är det lagom att förkultivera, tror du? April? Kanske de inte får bli för varma eller kalla i växthuset? Ibland kan temperaturen ju påverka om nåt går i blom!😊
Titel: SV: Fänkål som grönsak
Skrivet av: MickeMård skrivet 18 feb-21 kl 12:11
Ja det är nog inte så bra med varken för varmt eller för kallt. Jag odlar den på friland. Jag förkultiverar mina 4 veckor innan det är dags för utplantering och planterar ut den första av tre omgångar efter att frostrisken är över, så jag börjar förkultivera 4 veckor innan dess. Så 4 veckor innan du ska plantera ut dem är bra :)