Alternativ.nu

Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Dandelia skrivet 28 maj-07 kl 12:01

Titel: Marsvin och höhäck
Skrivet av: Dandelia skrivet 28 maj-07 kl 12:01
Jag tyckte det blev alldeles för mycket nertrampat och förstört när skruttarna fick höet i en hög i buren. Nu får dom det i hemgjorda höhäckar på utsidan av gallret. Allt efter ett tips från kanintråden :D (Rubrik: Höhäck) Tack för det välkomna och praktiska rådet!

Det är gamla glass- och kakbyttor i plast som jag klippt ut en öppning i överkanten på, lagom för att kunna fylla på hö allteftersom det går åt. Sen har jag gjort hål och satt fast i nätet. Det fungerar över förväntan! Inget spill, inga skador på känsliga tassar (som det kan bli av stålhäckar, tydligen).

Dom förstod snabbt hur dom ska göra för att äta och det ger mer sysselsättning att dra strå för strå än att få det bekvämt serverat. Dom kan fortfarande boa och gömma sig i halmen.  :) Perfekt!

/Dandelia
Titel: Re:Marsvin och höhäck
Skrivet av: kossan skrivet 28 maj-07 kl 20:31
Bra förslag är att ta en lerkruka och fylla med hö också får dom lite att göra!!!
Titel: Re:Marsvin och höhäck
Skrivet av: Trollmor skrivet 31 maj-07 kl 19:39
Har Du möjligen en bild åt oss?  Låter jätteläckert!
Titel: Re:Marsvin och höhäck
Skrivet av: kossan skrivet 31 maj-07 kl 21:26
Tyvärr ingen bild!
Men ta lerkruka stl  större, fyll krukan överfull med hö ;D
Seda har dom små att göra en stund!! Kossan
Titel: Re:Marsvin och höhäck
Skrivet av: Trollmor skrivet 01 jun-07 kl 00:22
Du då, Dandelia?  Ingen bild på Dina gulliga mumsande munsbitar?
Titel: Re:Marsvin och höhäck
Skrivet av: Dandelia skrivet 04 jun-07 kl 14:02
Nä---köpte svindyr mobil med superbra kamera förra sommarn men kan visst inte hantera den. Bara suddiga bilder för hela slanten!  :-X