Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Nilsson skrivet 06 sep-04 kl 18:24
-
Vilken är den bästa kaninrasen om man vill ha köttproduktion? Hur gammla ska dom vara vid slakt? Nån som vet nån lämplig litteratur inom området?
-
19 Visningar hitills och ingen vet? Verkar vara en rätt svår fråga.. ???
-
Kanske inte så svår som diffus fråga. Det beror ju helt på vilka kriterier som är viktiga för dig. Så mycket kött som möjligt tycker vissa är det som gör en ras bra, andra vill ha så snabbväxande som möjligt, ytterligare några tycker kanske att tempramentet är det viktigaste.
Så fundera på vad du värderar så kan du kanske lättare hitta svaret.
/olivia
-
Okej. Jag är ny på kanin området så jag försöker lära mig! Tänkte att det vore kul att kompletera den andra djurhållningen med kaniner! Det finns möjligtvis ingen sammanställning nånstans över olika raser och deras egenskaper?
-
:D
Jag rekommenderar gotlandskaniner. De är friska, produktiva, lätthanterliga och äter alltid. Utslakat får du 1,2 till 2 kg kött per djur, skinnen i otroliga färger kommer gratis.
-
Okej! tack för det svaret! Har nu hört folk från flera håll som rekomenderar den rasen!
-
Jag har fött upp kaniner i 10 år och provat lite olika raser och blandningar. Jag har de allra bästa erfarenheterna av gotlandskaniner och new zeeland och de allra bästa är i mina ögon blandningar mellan dessa två raser.
-
En effektiv köttproduktion av kaninkött måste det bli av en förstagenerationskorsning mellan den inhemska lantrasen Gotlandskanin och en turboras typ Nyazeeländare! I längden tror jag dock att "gotlänningen" vinner!
-
Korsningar mellan Vit Lant /StorVädur har jättebra slaktkroppsegenskaper ! :)
-
Litteratur-tips:
Kaniner som produktionsdjur av Åke Johansson.
Finns att köpa här:
http://hem.passagen.se/kaninforbund/?noframe
Gå in på Köpes och Säljes, Köp från förbundet
Mvh
Charlotte
-
20 veckor gamla har jag hört är en lämplig slakttid.
Funderar även på raser, har det någon betydelse vad det är för ras? Jag har dvärgvädur och några korsningsraser och funderar på att avla till kött. Har faktiskt också en tam vildkanin, kanske går det att korsa?
-
Hej,
Jag och min make har också tänkt att skaffa "matkaniner".<Jag undrar dock hur köttet smakar? vad skulle ni likan det med för annat kött?
/Karima
-
Jag har tidigare använt en korsning av Belgisk jätte och Black and tan men har nu helt gått över till Gotlandskanin då jag vill hjälpa till att bevara den svenska lantrasen.
Jag slaktar vid en ålder av ca. sex månader då de har vuxit till sig ordentligt. Temperaturen är då också perfekt i mitt garage där jag kan hänga slaktkropparna ett eller två dygn för långsam nerkylning (ca 8-10 grader). Är det kallare kyls köttet för snabbt med uttorkning som följd. Är det för varmt riskerar man att köttet ruttnar eller att det finns flugor. De har också fällt färdigt och vinterpälsen är tjock och fin (om man vill behålla skinnet).
Köttet är mycket gott. Helsteker man te.x. kaninsadel i gryta smakar det fläskkotlett tycker jag.
Hälsningar Anette ;D
-
Hej Nilsson.
19 Visningar hitills och ingen vet? Verkar vara en rätt svår fråga.. ???
Har ja sagt att jag skulle stsa på gotlandskaniner.. slaktar hanner när de blir könsmognar och honor senare. En kull mad an bra hona ger 7 till 12 ungar.. hoppas du har bra recept ;-)
Januschka