Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: Gunild skrivet 02 mar-20 kl 07:39
-
Hej hej
Har några bitar av Bergslagssten undrar om någon vet hur man slipar dom :)
-
Vill du bara slipa någon enstaka så köp ett diamantbryne på Biltema eller liknande. https://www.biltema.se/verktyg/skarverktyg/knivar/diamantbryne-2000018674 (https://www.biltema.se/verktyg/skarverktyg/knivar/diamantbryne-2000018674) Finns större, men jag hittade inget snabbt.
Skall du slipa större ytor, men ändå inte så mycket, så fungerar den här (givetvis ihop med en vinkelslip som man gärna köper en billig då de slits) https://www.biltema.se/verktyg/kapning/diamantklingor/diamantslipskiva-2000019635 (https://www.biltema.se/verktyg/kapning/diamantklingor/diamantslipskiva-2000019635)
Tänk på att inte andas in dammet.
-
Det är små bitar som jag tänkt att göra något smycke av.
Jag får testa o se. Tack för idén
-
Ja, då klarar du dig med de små handbrynena. En av döttrarna slipade en sten som var i storlek med en handflata, tog några timmar men det blev bra.