Alternativ.nu
Hantverk => Metall => Ämnet startat av: Körven skrivet 21 maj-07 kl 18:56
-
Lite dumt frågat ..........vad ungufär ligger en bättre begagnad fältässa i för prisklass,fult fungerande.Grannen har en som han vill ha 2000 för,tycker det låter lite väl mycket.
Körven
-
är själv på jakt efter en fältässja och har haft koll på blocket och dyligt under en rättså lång tid nu och en omodifierad fältässja brukar ligga mellan 1000 och 3000 sådär.
Det bästa är att hitta en där ägaren bara vill bli av med den och/eller inte vet det rätta värdet... ;D
Du slipper iallafall transport kostnader om du köper av grannen...
-
Är den hel och komplett är det ett bra pris och vill du ha en ässja tycker jag du ska ta den innan den är borta.
Sålde själv nyss en för 2200 kr på blocket och då var remmen av.
Annars hade den varit värd närmare 3000kr
Mvh/Niklas
-
Ja ha då för jag väll göra det då,fast det svider i lädret,jag hade tänktmig några hundringar på sin höjd.
Körven
-
Skulle du mot förmodan hitta en fin för några hundra kronor.köp den och lägg ut den på blocket...och vips har du fått tillbaka pengarna. ;)
Mvh/ Niklas