Alternativ.nu
Bygga & Bo => Vatten och avlopp => Ämnet startat av: Gurkmeja skrivet 04 jun-19 kl 19:28
-
Jag har en handgrävd brunn, rätt grund. Sommaren 2018 sinade den totalt så klart.
Idag växer gräs runt brunnen. Jag har tänkt gräva bort grässvålen, lägga ngn sorts duk och sedan singel över. Känns rimligt att inte ha gräs runt som drar extra vatten. Nu kommer min egentliga fråga....Av insynsskäl skulle jag vilja plantera. Borde jag tänka på att hålla ngt speciellt avstånd till brunnen för att inte påverka vattentillgången till det sämre? Eller bör jag strunta i vilket, då jag faktiskt ändå har en gigantisk granskog bredvid som inte ligger på min mark?
-
Jag tycker det är en väldigt dålig idé.
Gräset är en ytterst effektiv renare av ytvatten som gör stor nytta.
Det bäste du kunde göra är faktiskt att hugg ner skogen och anlägga äng där istället.
För det är skogen som snor vattnet för dig.
-
Ja, speciellt som det är grannens skog ;D
Lite gräs tar inte mycket vatten, och några buskar är inte kritiskt det heller. Men sätt inte pil eller någon annan trädsort nära brunnen som skickar in onödigt mycket rötter i brunnen.
-
Ja, tuvärr kan jag inte hugga ner grannarnas skog [emoji57] förr i tiden var det ju öppen mark häromkring. Tack för era svar. Då låter jag gräsytan vara kvar runt brunnen då, och planterar vad som helst utöver pil och dylikt [emoji57]
-
Träd som skuggar håller kvar fukt och vatten. Trädens rötter håller vattenådrorna öppna. Jag har sett många källor sina när träden huggits ned.
-
Det var en intressant aspekt. De står inte så att de skuggar brunnen, dock når rötterna definitivt dit
-
Hur djup är brunnen, och hur långt under markytan ligger vattennivån normalt?
Har du koll på hur djupt grundvattnet ligger på andra håll i närheten (t ex grannarnas brunnar, ev källare som det tränger in vatten i, diken som aldrig blir torra i botten etc) ?
-
När du har gott om vatten kan du tömma din brun med länspump ända ned i botten. då när vattnet söker sig mot brunnen rensar det vattenådrorna och du får mer och friskare vatten.