Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Blåsippan skrivet 31 jan-19 kl 18:01

Titel: Regler för kaniner?
Skrivet av: Blåsippan skrivet 31 jan-19 kl 18:01
Hej!  Jag funderar på köttkaniner, och ämnar i så fall självfallet ha dem i ett stort härligt hägn.  Jag har tittat lite på Jordbruksverkets hemsida, men hittar inga regler alls för hur man får ha köttkaniner, bara för sällskapskaniner!

Har jag kanske ännu inte hittat rätt på Jordbruksverkets hemsida?  Eller får man inte längre ha kaniner för hemmaproduktion av kött?

Tacksam för hjälp!
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Feministgubben skrivet 31 jan-19 kl 18:42
Det är samma regler oavsett om man ska klappa eller klappa till kaninerna [emoji6] iaf när det gäller inredning och yta. Sen finns det regler för avlivningen också förstås. Bedövning med bultpistol, slag eller elektricitet och sedan avblodning.

Det är vad jag forskat mig fram till, jag har också tänkt skaffa köttkaniner i år.

Postat med Alternativ.nu´s app (http://Alternativ.nu´s app)

Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Blåsippan skrivet 01 feb-19 kl 14:59
Tänkte nog både klappa och klappa till med bultpistol.  Men det står inget på Jordbruksverkets hemsida om att "sällskapskaniner" får ätas.

Eller gör det?
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Karlsdotter skrivet 01 feb-19 kl 16:34
http://www.jordbruksverket.se/download/18.6a8d504015f70e4094bab244/1509953590079/2017-029.pdf (http://www.jordbruksverket.se/download/18.6a8d504015f70e4094bab244/1509953590079/2017-029.pdf)
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Blåsippan skrivet 02 feb-19 kl 17:20
Tack, Karlsdotter!  (HUR hittade du den???)

Men jag undrar ...  Inte för att jag tänker ha några "dränerande golv" i mitt hägn, men vad menas med "Övriga dränerande golv ska bestå av plast"?  Varför inte t ex trä, som en kanin borde få betydligt bättre grepp på än hal plast?
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 02 feb-19 kl 18:29
Jag har för mig att Gösta (en äldre forummedlem som är kaninproffs) också hade invändningar mot att inte trä föreslogs i förarbetet till den nya förordningen. Jag hade föresten heller inte sett att den kommit, så tack från mig också.

En nackdel med trä är att det både kan slå sig och är gnagvänligt, så den där maxspalten på 15 mm kan bli större om man inte har bra konstruktion och tillsyn. Men jag har för mig där också att Gösta hade något bra tips.
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Karlsdotter skrivet 02 feb-19 kl 18:56
Ovanför fjäderfä står det kanin med små bokstäver http://tidningen.djurskyddet.se/2017/11/jordbruksverkets-nya-regler-for-lantbrukets-djur-ar-beslutade/ (http://tidningen.djurskyddet.se/2017/11/jordbruksverkets-nya-regler-for-lantbrukets-djur-ar-beslutade/)

På jordbruksverkets sida långt ner L112 http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurhalsopersonal/veterinaraforfattningshandboken/ldjurskydd.4.6beab0f111fb74e78a78000821.html (http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurhalsopersonal/veterinaraforfattningshandboken/ldjurskydd.4.6beab0f111fb74e78a78000821.html)
Titel: SV: Regler för kaniner?
Skrivet av: Blåsippan skrivet 03 feb-19 kl 10:44
Oj, den länken hade jag aaaaldrig hittat!  Varför gömmer de undan detta under "djurhälsopersonal"?  En egenuppfödare är ju själv, och inte tänker man på att man skulle kunna vara "personal" eller syssla med veterinärsaker!  Det är så att man kan tro att de inte VILL att man ska hitta den!

Betr gnagvänligt material, så kan nog kaniner gnaga i plast också!

Att de gömmer undan en sådan länk. och att inte trä kan vara godkänt ökar inte precis min tilltro till SVJ.