Alternativ.nu
Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: Be skrivet 01 aug-18 kl 12:09
-
Fick en hel drös med honungsmelonplantor som "ogräs" ur komposten. Har planterat om några av dem och försökt vårda dem på bästa möjliga sätt med mycket näring, vatten och värme (det sista har det ju varit särskilt gott om i år). Ändå har de tagit fart lite långsamt, så osäkert om de kommer att hinna, men försöker ändå! De blommar nu äntligen, men endast med hanblommor. Behöver de något särskilt för att få honblommor, tro?
-
Familjen som honungsmelon tillhör brukar sätta hanblommor först.
Det enda du bör göra är att vänta om dom har vatten, mat och värme. ::)
-
Tack för svaret, då får jag helt enkelt ge mig till tåls och hoppas på det bästa 8)
-
Har följt med plantorna som en hök och försökt hålla koll. Sett en del knoppar som jag tänkte var honblommor (lite gulare med vad som såg ut som en alldles liten, gulskiftande miniatyrboll) men hittills har alla verkat bli hanblommor.
Läste någonstans att plantorna bara sätter honblommor om dygnstemperaturen är minst 18 grader. De latmaskarna har haft gott om tid på sig men inte kommit till skott hittills, så gissar att chanserna är så gott som förbi för den här sommaren – om det föränderliga klimatet tänkt ta till med liknande extremsomrar fler gånger så kanske en annan gång.