Alternativ.nu

Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: torpjens skrivet 18 jun-18 kl 23:04

Titel: Optimala timmerknuten?
Skrivet av: torpjens skrivet 18 jun-18 kl 23:04
En knut som håller vädret ute, en knut där vattnet rinner av, en knut som någorlunda enkelt går att göra med motorsåg och cirkelsåg. Vilken är den? Har sett Bamseprodukters knutmall https://youtu.be/hux9beSKXMY men den knuten är plan så det vatten som letar sig in i knuten vid slagregn rinner inte ut, annars smidig.


Är det så illa att om man vill vara rationell måste man nöja sig med undermåliga knutar?
Titel: SV: Optimala timmerknuten?
Skrivet av: Landet skrivet 19 jun-18 kl 00:24
https://www.bokus.com/bok/9789163363665/timmerknutar-traditionell-knuttimring/

I denna finns de vanligaste knutarna beskrivna med arbetsgpng mm. Vill du inte köpa den kan jag fota av önskad knut åt dig.

Vill du ha synlig knut, annars är ju laxknuten relativt enkek? Ska det varmbonas så du vill ha en tät/drevad knut?

"Är det så illa att om man vill vara rationell måste man nöja sig med undermåliga knutar?"

Nja men det krävs ju lite övning innan de flyter på på så ha inte för bråttom med de första varven.

Skickat från min AGM X1 via Tapatalk
Titel: SV: Optimala timmerknuten?
Skrivet av: TW skrivet 18 jul-18 kl 21:43
En vanlig rak knut med varmtand och måsahugg är hyfsat tät och håller länge även om den är relativt enkel.
Titel: SV: Optimala timmerknuten?
Skrivet av: Nordic Vargtand skrivet 24 jul-18 kl 14:14
Laxknuten är bra, men den blir aldrig riktigt bra om man sågar den, då sågen frasar sönder fibrerna i träet och med tiden gör att snittet vill dra in fukt.
Därför ansågs den förr mer komplicerad att göra då den är skenbart enkel men ställer väldigt höga krav på precision i realiteten.