Alternativ.nu
Bygga & Bo => Övrigt om bygga & bo => Ämnet startat av: torpjens skrivet 12 okt-17 kl 11:03
-
Jag har en syrenhäck i ena änden av tomten, den håller på att bli förstörd för att det sluttar bra där och marken rasar undan. Funderar på om jag kan göra något för att stabilisera och kanske fylla ut så att det blir plant där syrenen står. Nån som har erfarenheter av att använda gabioner (http://www.billigamarkprodukter.se/95-fardiga-korgar) som markstöd/stödmur på sluttande mark?
Tänker mig en 2 x 1 x 1 meter. Hur noga är förberedelserna? Kan man kanske ställa en gabionkorg direkt på den sluttande marken, fylla i sten och tänka att den anpassar sig eller måste man gräva ut en hylla för den att stå på? Håller den emot om jag fyller på med jord bakom?
-
Du får nog ta och gräva först. Vore tråkigt om korgen skulle rulla iväg om någon unge klättra på den..
-
Är det problem med erosion, så kan det lösas med t ex geoceller (plast)
http://www.typargeosynthetics.com/market-sector/retaining-structures/?aaopen=soil-structures-earth-reinforcement (http://www.typargeosynthetics.com/market-sector/retaining-structures/?aaopen=soil-structures-earth-reinforcement)
http://se.taroad.com/tag/PE-grusn%C3%A4t.html (http://se.taroad.com/tag/PE-grusn%C3%A4t.html)
Alternativt så kan man lägga markduk (då rinner vattnet av utan att ta med sig jord), ev med armeringsnät ovanpå
http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:469983/FULLTEXT01.pdf (http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:469983/FULLTEXT01.pdf)
Gabioner fungera också, men då får man som redan påpekats gräva en del!
http://snickraren.blogspot.fi/2013/12/stabilisera-en-slant-med-gabioner.html (http://snickraren.blogspot.fi/2013/12/stabilisera-en-slant-med-gabioner.html)