Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: soldans skrivet 06 maj-07 kl 18:56
-
Skulle vilja ha tips på hur broccoli ska odlas; t.ex. i närheten av vissa andra grönsaker etc. Alla tips är varmt välkomna!
-
skall odlas under väv. Annars angrips den av kålmask, kålmal, kålfluga och sniglar.
Tål mycket gödsel.
-
Tack för tipset. Som den nybörjare jag är måste jag fråga hur man bör sätta fast fiberduken- ska man lägga stenar på eller ska den grävas ner vid kanterna? Ska den tas bort när man vattnar eller ska den sitta kvar tills broccolin är färdig?
Finns det andra grönsaker som också bör täckas med fiberduk? T.ex. lök, morötter etc?
-
Löken täckte jag i fjor mot lökfluga och den blev jättefin men det blev den också som stod oskyddad så det var kanske slumpen.
Kålen måste skyddas noggrannt för finns det minsta chans, kommer kålfjärilen genom. Jag har upphöjda bäddar med en gång i mitten och väven lagd över bågar. Då kan jag rensa ogräs och skörda rätt bekvämt. Jag använder vit byggnadsställningsväv som håller ett decennium minst.
-
Jag tycker broccoli är den kålväxt som är mest lättodlad. Därtill lämpar den sig att frysa ner för vintern.
Den bör ha jord som är kalkrik, ph på 7 -7,5.
Jorden bör gärna innehålla lera, så att den håller fukten. Annars måste man vattna. Det ska vara ordentligt gödslat.
Jag satte alltid frön inomhus och drev upp plantor. (Jag odlade i Jämtland)
I samband med potatissättningen körde jag upp några extra tomfåror (rill). Därefter satte jag ut plantorna uppe på dessa ryggar med en liten handspade. I varje hål vattnade jag. Avstånd 40 cm mellan plantorna.
Fiberduk täckte i två veckor. Sedan tas den bort så att fåglarna kommer åt ev skadedjur. Kålen är mest känslig i början.
-
När jag tagit bort väven sent på säsongen, har det alltid blivit angrepp och broccolin osäljbar.
Vanlig fiberduk är olämplig eftersom det rivs bort trådar som fastnar bland knopparna.
-
Ett alternativ till fiberduk är gardinen Lill på IKEA, två längder 230 x 280 cm kostar 49 kronor. Den är finmaskig, av polyester. Har lagt den på min broccoli, fungerar perfekt. Den är stark och lite töjbar, går inte sönder som fiberduken, och släpper igenom mer ljus. När säsongen är över är det bara att tvätta den i väntan på nästa säsong. Dagens hetaste tips för kålfantaster!
-
Jag skrev också om trådgardinen för några månader sedan ;)
Igår inspekterade jag broccolin och andra kålväxter som växer under gardinen. SUPERBT!! Och väven har suttit kvar trots hård blåst (fiberduken tar vind mycket lättare).
Jag har plaströr (för elkablar) som jag har byggt ställningar av för att inte gardinen ska ligga an mot grödorna. Enda problemet med skadegörare är jordlopporna som tar sig igenom de små hålen, om det inte är så att de finns i jorden redan. Så här fin broccoli har jag nog aldrig haft förut :D