Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: MartinaL skrivet 04 jul-17 kl 22:58
-
Jag odlar potatissorten Mr Littles Yetholm Gypsy för första gången i år och jag tycker blasten ser skum ut. Den är lite flammig och bladen är krusiga. Är det någon som känner igen det och vet vad det kan vara? Jag köpte potatisarna som certifierat utsäde.
(http://i912.photobucket.com/albums/ac323/MartinaLarsson/IMG_3430.jpg) (http://s912.photobucket.com/user/MartinaLarsson/media/IMG_3430.jpg.html)
(http://i912.photobucket.com/albums/ac323/MartinaLarsson/IMG_3429.jpg) (http://s912.photobucket.com/user/MartinaLarsson/media/IMG_3429.jpg.html)
-
Du behöver nog inte oroa dej. Blasten på olika potatissorter kan skilja sej jättemycket i utseende, vi odlar ett 20-tal sorter och ser stora variationer mellan dem. Ljusare, krusiga, småbladigare, lila stjälkar mm. Vänligen Lena
-
Ok vad bra!Tack för svar! :) 👍
-
Stor risk att det är krussjuka, orsakas av potatisvirus Y, som sprids lätt av bladlöss. Vid kraftigare angrepp blir skörden reducerad. Man bör ej ta utsäde av angripna plantor. Mandelpotatis är en sort som alltid får krussjuka hos oss om vi tar eget utsäde. Köp i möjligaste mån kontrollerat utsäde, fast det är inte alltid en garanti för friska plantor.
-
Syns bilderna i mitt första inlägg? Jag har aldrig sett krussjuka på potatis förr, liknar det blasten på din smittade mandelpotatis? När jag googlar på krussjuka så ser de angreppen väldigt mycket mer dramatiska ut. :/