Alternativ.nu

Övriga ämnen => Redskap, verktyg och maskiner => Ämnet startat av: T16_AeRo skrivet 16 jun-17 kl 21:10

Titel: Köpt buren slåtterkross.. funderingar
Skrivet av: T16_AeRo skrivet 16 jun-17 kl 21:10
Har köpet ett renoveringsobjekt.. en buren slåtterkross JF GMS2400S typ den nedan
(http://www.assettradex.se/1w414h291_jf-gms2400s-2241624-1.jpg)

Har en fundering på hur det är tänkt att den ska "dras/bäras" efter traktorn. Släpper man ned lyftarmarna helt eller ska slåttern precis snudda marken..?
 Står något i manualen att den stora mothållsfjädern på slåttern ska justeras så att den yttersta släpskon trycker med 30-40kg mot marken. Är detta något jag bör kolla upp..?

Aldrig kört nån slåtter så faller sig inte naturligt för mig..  :-[ :-[

Slåttern var billig men misshandlad. Läckande vinkelväxlar och skadade tallrikar. Så om nån har tallrikar liggandes så hojta till  ;D
Titel: SV: Köpt buren slåtterkross.. funderingar
Skrivet av: Tjalve skrivet 16 jun-17 kl 21:38
Maskinen ska ligga på marken och inte hänga i lyftarmarna. Men troligen inte spaken ända ner i botten. Pga av fjädrarna och rörelse i maskinen när den följer marken brukar ca 1/4-1/3 från botten vara bra men det måste man kolla och kan var olika och bero på traktorn. Även lutning på maskinen kan variera med hur spaken är ställd. TRycker man spaken ända ner kan maskinen luta bakåt och lämnar för hög stubb. Så det blir till att pröva och lära sig.
Titel: SV: Köpt buren slåtterkross.. funderingar
Skrivet av: T16_AeRo skrivet 16 jun-17 kl 21:42
Vad är lagom höjd på stubben..?
 Finns två lägen på släpskorna. Stod även att stubbhöjden gick att justera lite med toppstången genom att luta maskinen något
Titel: SV: Köpt buren slåtterkross.. funderingar
Skrivet av: Tjalve skrivet 16 jun-17 kl 21:51
Det stämmer att lutet kan ändras något med toppstången. Nu för tiden brukar man säga en handsbredd (1dm) är ungefär lagom stubbhöjd. Ger givetvis större skörd med lägre höjd men återväxten kommer inte igång lika snabbt och större risk att köra sten om man har sådana på sin mark.