Alternativ.nu
Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: tigermorran skrivet 10 jun-17 kl 20:31
-
Om dethär hamnar på fel ställe ber jag om ursäkt å någon som kan får gärn flytta't. Hittade inget om kompost (vilket verkar underligt)
Iallafall... flyttade till hus med väl uppvuxen trädgård förra året, har inte en aning om va 75% i trädgården är eller hur de 2 olika komposterna fungerar.. MEN jag öppnade den ena häromdan för att lägga i lite ogräs (jag la i torra löv för några veckor sen) å det är FULLT av myror å något som ser ut som tjock äcklig spinn. Är det ok med myror i komposten? Om inte, går det att bli kvitt dem?
-
Myror i Komposten är väl inte så farligt egentligen. Men det tyder på att Komposten är för torr. I en lagom fuktig kompost skulle de aldrig bygga bo.
Jag skulle röra om alternativt vända Komposten och ge den en rejäl dusch.
Mvh
Magnus
-
Du har redan fått ett bra råd från toppfrog. Men eftersom det i bland kan vara svårt att blöta upp komposten (det rinner rakt igenom) ställer jag tidningar i blöt i en spann när dom är dyblöta lägger jag dom på komposten.
-
Tack så jättemycket för bra tips, mer fukt it is! :)