Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: christelle skrivet 01 jun-17 kl 15:43

Titel: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 01 jun-17 kl 15:43
Hör ett tydligt drottningknorrande i en avlägga som har två viseceller (i samband med flytt av avläggan). Kan drottningen kommunicera redan som puppa?
Ursäkta rubriken på ämnet det blev nåt fel...
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Thomas_ skrivet 01 jun-17 kl 20:30
Javisst. Förr i tiden, då biodlare hade svärmande samhällen årligen som regel, så sa man att Drottningarna sa "Kvarkvarkvar" respektive "Ututut". Den gamla Drottningen, som mycket riktigt strax skulle flyga ut i svärm, sa Ut, medans Puppan sa Kvar då Drottningcellens vax gjorde hennes tutande dovt i klangen.

Idag hör man ju i stort sett aldrig Kvar, då det endast är förvaring av många fyllda utätningsburar som ligger tillsammans som manar de redan kläckta Drottningarna att tuta i högljudd kör.
Titel: puppan kommunicerar
Skrivet av: christelle skrivet 01 jun-17 kl 21:23
Jisses vad intressant, som sagt så är det bara två täckta jämnstora viseceller i avläggan sittande på samma ram. Puppan var kanske missnöjd med flytten  ::)
Titel: SV: puppan kommunicerar
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 01 jun-17 kl 21:26
Jisses vad intressant, som sagt så är det bara två täckta jämnstora viseceller i avläggan sittande på samma ram. Puppan var kanske missnöjd med flytten  ::)


Kan tänka mig att den dels reagerar på att det är ganska skakigt att flytta och temperaturen ändras.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 02 jun-17 kl 21:23
Hej

Det är inte puppan som manar "utututut" (det kan vara fler än en, jag har hört så många som fyra)utan en kläckt drottning kvar i cellen medan den gamla drottningen svarar "kvarkvarkvar".

Jag, som ses och ser mig själv som svärmbiodlare, har hört det ett antal gånger redan, aldrig på dagen men på kvällen och natten.
Det betyder att svärmen är bara en fråga om lämplig väder...

Så här låter det: https://archive.org/details/QueenBeesPiping (https://archive.org/details/QueenBeesPiping)
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 02 jun-17 kl 21:43
Hej

Jag måste säga att jag är mycket förvånad över att så många duktiga bi- och även drottningodlare inte verkar ha en "susning" om bi!

En "susning" uppfattas med örat om jag förstår ordets innebörd rätt...lyssnar ni inte på era bi?

För mig så är det sista jag gör innan jag stänger dörren på kvällen eller sent på sommarnatten en runda i bigården där jag lägger örat till kupan.
Det är för mig mitt sätt att "hålla koll" så att allt står rätt till eller hur samhället utvecklar sig.
Dagligen.
Det stör inte det minsta och ändå så "vet" jag.

Kanske är det det som menas med: "Lyssna på bina?"
Titel: SV: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 02 jun-17 kl 21:43
Nåt "ututut" hördes inte öht utan bara ett långt "krrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr". Det finns ingen drottning som ska svärma ut i kupan endast två jämnstarka viseceller.

Jag lyssnar oxå mycket på bina och gör flera dagliga flusterbedömningar på alla kupor och avläggor - det går bättre och bättre år från år att bedöma när och vilka insatser som ska göras.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 02 jun-17 kl 21:45
Hej Chistelle

Så låtar en drönare som flyttar på sig eller "gör något annat onyttigt som drönare gör".

Och hör du ett "knasstrande" ljud, så bygger de.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 02 jun-17 kl 22:17
Hej Chistelle

Så låtar en drönare som flyttar på sig eller "gör något annat onyttigt som drönare gör".

Och hör du ett "knasstrande" ljud, så bygger de.
Nej, det är inte ett drönarljud. Detta är ett drottningljud ungefär samma som hörs när drönarslakten startar m fl tillfällen, jag har två pratglada syskondrottningar som ofta uttrycker missnöje eller vad det nu betyder när jag är i deras respektive kupa och rotar.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 02 jun-17 kl 22:21
Hej Christelle


Det som du berättar är något helt nytt för mig...skall skärpa mitt öra med tanke på det.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 03 jun-17 kl 05:24
Hej Christelle


Det som du berättar är något helt nytt för mig...skall skärpa mitt öra med tanke på det.
Alla drottningar här är inte så kommunikativa, avläggan fick en yngelram från en sånt sh så det kanske är genetiskt betingat? Har precis gjort en avlägga från det andra pratiga sh så nu blir det spännande att följa den avläggan med avseende på detta.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Thomas_ skrivet 03 jun-17 kl 22:48
Hej

Det är inte puppan som manar "utututut" (det kan vara fler än en, jag har hört så många som fyra)utan en kläckt drottning kvar i cellen medan den gamla drottningen svarar "kvarkvarkvar".



Vem har sagt att puppan skulle säga ututut???
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 04 jun-17 kl 07:10
Javisst...medans Puppan sa Kvar då Drottningcellens vax gjorde hennes tutande dovt i klangen.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Thomas_ skrivet 04 jun-17 kl 13:40


Exakt! Puppans läte är dovare, därav Kvar. Drottning i det fria inne i kupan säger Ut. Läs om, läs rätt!
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 04 jun-17 kl 14:02
Hej Thomas

Läste om och förhoppningsvis läste jag rätt!
Sista satsen tolkade jag fel.

Samma gäller för din del angående puppan...

https://honeybeesuite.com/piping-quacking-and-tooting-its-a-queen-thing/ (https://honeybeesuite.com/piping-quacking-and-tooting-its-a-queen-thing/)

Piping is the sound made by a virgin queen while she is still in her cell, or the sound she makes once she is freely roaming about the colony
For those who are musically inclined, queen piping is said to be G-sharp or A-flat and occurs for about one second followed by a string of quarter-second pulses. Queens still in their cells make the short pulses without the preliminary long toot, which is referred to as quacking.
Titel: SV: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 04 jun-17 kl 15:47
Det här ljudet fast mer sammanhållet och något kraftigare kom ifrån den ena visecellen i min avlägga.
https://modderbaard.nl/wp-content/uploads/2015/08/Tuten-en-kwaken-als-een-duif-1.mp3
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Kap Horn skrivet 04 jun-17 kl 17:06
"Sångövningar"?

 (http://wuerziworld.adbt2.ath.cx/girl/gi7.gif)
Titel: SV: Kan
Skrivet av: Thomas_ skrivet 05 jun-17 kl 17:53
"Sångövningar"?

 ([url]http://wuerziworld.adbt2.ath.cx/girl/gi7.gif[/url])


Nej. Trångboddhet. Too late...
Titel: SV: Kan
Skrivet av: christelle skrivet 05 jun-17 kl 18:33
Nej. Trångboddhet. Too late...
Men nej, detta handlar om en 1½ veckors gammal avlägga med två viseceller + lite bin + lite mat.