Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Paradisgården skrivet 22 maj-17 kl 15:16

Titel: Vad blir det av viltblå x svart?
Skrivet av: Paradisgården skrivet 22 maj-17 kl 15:16
Blir det både svart och viltgrått i kullen? Den svarta föräldern har svart i dubbel uppsättning och bär inte på blått.
Titel: SV: Vad blir det av viltblå x svart?
Skrivet av: Maria C S skrivet 06 jun-17 kl 00:11
Det blir viltgrå och om den viltblå bär ett anlag för enfärgt så får du svarta med.
Titel: SV: Vad blir det av viltblå x svart?
Skrivet av: grimbart skrivet 09 mar-18 kl 08:01
Lånar en gammal tråd.. Vad får man för färg om man korsar en blå wiener hona med en stora silverhane(svart).. Ungarna 4v är för tillfället svarta med enstaka silver-blå strån i pälsen.. men kommer de skifta färg och bli silver framöver?
Titel: SV: Vad blir det av viltblå x svart?
Skrivet av: Maria C S skrivet 11 mar-18 kl 23:05
Alla ungar blir silver endel kan bli riktigt dåligt silvrade men dom ärver ner silver till avkommorna.
Min erfarenhet är att det inte gå att bli av med.
Endel djur kan bli riktigt bra silvrade redan i första generation. Du får bara svarta eftersom det är dominant, om det svarta djuret bär blått hade du fått blå silver ungar med.
Ungarna kommer att visa färg med päls bytet så då går det att se hur tät silvingen blir, Den kan tätna fram till första vuxen pälsen.
Titel: SV: Vad blir det av viltblå x svart?
Skrivet av: grimbart skrivet 07 apr-18 kl 12:46
Kaninungarna har blivit mer silverfärgade.. iallafall några utav dem..