Alternativ.nu

Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: Hook skrivet 16 mar-17 kl 17:31

Titel: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: Hook skrivet 16 mar-17 kl 17:31
Hittade en pickup Mitsubhishi L200 med automatlåda. Jag tänkte att ha den och dra biltransportkärra på 2,5 ton, frågan är ju om växellådan håller?
Nån som har erfarenhet av denna frågeställning?
Titel: SV: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: ensamhet skrivet 16 mar-17 kl 17:34
Jag har hört att det inte är bra att dra tungt med automat, men gjort det med gamla Mercedes dieslar utan problem, men de har kylare för oljan.
Titel: SV: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: ensamhet skrivet 16 mar-17 kl 17:42
Det är kanske skillnad på att dra tungt, men de håller ju för stora motorer med mycket vrid för att göra framhjulslyft vid trafikljusen.
Titel: SV: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: torbjorn skrivet 16 mar-17 kl 18:23
Så länge man inte överskrider bilens tillåtna släpvagnsvikt (alltså släpvagns-bruttovikten som finns angiven i bilens registreringsbevis) så ska det inte vara något problem.

Men om man belastar en gammal automatlåda hårt så bör man vara mer noga än vanligt med att byta olja och filter i den, använda olja av rätt typ och god kvalitet osv.  Om växellådan har justerbara bromsband är det lämpligt att kolla deras inställning regelbundet. Om den har mekanisk överföring från gasspjället till växellådans regleraxel så är det också viktigt att alltid ha denna rätt inställd, för mycket slack kan göra att växellådan slirar för länge vid delgasväxling vilket sliter ner kopplingslameller och bromsband i förtid.
Det kan också vara intressant att montera en oljetempmätare för automatlådan. Om den har en särskild olja-till-luft-kylare, så håll koll på att den håller sig ren på luftsidan.
Titel: SV: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: Själv är bäste dräng skrivet 17 mar-17 kl 09:43
Har en kamrat som drar tungt med en sådan och den går fint och har inte krånglat. Underbar när man måste dra hårt fast bilen knappt rör sig. Går att växla halvautomatiskt om man hamnar i sådant läge att den byter växel lite irriterande när man hamnar mitt emellan växlar.

Automat har många fördelar.
Titel: SV: Automatlåda håller det att dra tungt med?
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 17 mar-17 kl 10:03
Det som dödar automaten snabbt och behändigt är när man kör lådan för jävla varm.

Det händer när man låter den växla hela tiden,   Och är lätt att förhindra, öka eller sänk hastigheten elleveranserna lås växeln då främst på den lägre växeln för växlingen tyder på att det inte orkade på den högre växeln.
Om det finns olika körstilslägen ekonomi, normal, eller power sä är det bättre att välja ekonomiläget.