Alternativ.nu

Bygga & Bo => Vatten och avlopp => Ämnet startat av: gulnar skrivet 13 mar-17 kl 21:15

Titel: Ansluta pex till blandare gjord för koppar
Skrivet av: gulnar skrivet 13 mar-17 kl 21:15
Jag ska installera en utomhusdusch i sommarstugan. Har ett system med pex från vvb och pump, men vill använda en gammal blandare till duschen. En blandare som tidigare anslutits med kopparrör.

Är det någon som vet vilken sorts koppling jag ska leta efter? Har aldrig gjort något vvs-relaterat innan och har lite svårt att orientera mig i rörkataloger anslutningstyper.
Titel: SV: Ansluta pex till blandare gjord för koppar
Skrivet av: ensamhet skrivet 13 mar-17 kl 21:37
Har nyss kopplat ihop lite provisoriskt och jag stoppade in PEX slangen med stödhylsa i vanliga klämringskopplingar och det funkar.
Titel: SV: Ansluta pex till blandare gjord för koppar
Skrivet av: torbjorn skrivet 13 mar-17 kl 22:05
Det finns något som kallas halvkoppling för PEX. Använd en sådan mot PEX-slangen, och mot kopparröret tar du en klämringskoppling som i andra änden har utvändig rörgänga av samma dimension som den halvkoppling som passar till din PEX-slang.
Man kan också göra tvärt om, alltså använda en halvkoppling för kopparrör och en "hel" koppling för PEX. Beroende på vad ens VVS-leverantör har i sortimentet.