Alternativ.nu

Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: DennisCA skrivet 07 feb-17 kl 18:41

Titel: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: DennisCA skrivet 07 feb-17 kl 18:41
Söker en 5-ledar kabel då jag ska bygga om min hemmagjorda TIG pedal för att åtgärda vad jag finner vara designbrister, så jag letar efter en flexibel elkabel av något slag. Jag vet dock inte riktigt vad jag ska söka på. Det är ju inte en vanlig 5G kabel precis jag tänker på, 5G 1,5mm som är det minsta jag hittat är kanske onödigt tjock med tanke på att det endast används för kontrollsignaler och inte någon riktig ström.

Ethernetkabel har provat men det är å andra sidan för smått och klent.
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: ensamhet skrivet 07 feb-17 kl 21:31
Vet inte vad kabeln heter, men har sett det jag tror du söker på kranar till skogsmaskiner.
Det var flera tunna koppartrådar i varje kabel och 3, 7 och 12 ledare eller nåt sånt.
Jag har en pall någonstans i röran. om jag ser till den ska jag kolla närmare.

7 ledaren använde jag till släpvagnen och den var mjuk och smidig i kylan.
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: Pettson2 skrivet 07 feb-17 kl 22:13
Skulle just kabel till släpvagn kunna duga? Eller är den också för tjock?
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: bergshyddan skrivet 07 feb-17 kl 22:51
Här borde finnas någon passande:
http://miltronicsweden.lappgroup.com/produkter/katalog/kablar/hoegflexibel-kabel.html (http://miltronicsweden.lappgroup.com/produkter/katalog/kablar/hoegflexibel-kabel.html)
http://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_225175/Maskinkablar.html (http://www.nexans.se/eservice/Sweden-sv_SE/navigate_225175/Maskinkablar.html)
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: Ett svart får skrivet 08 feb-17 kl 06:21
Ölflex är bra men jag vet inte var en privatperson kan handla sådant
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: DennisCA skrivet 08 feb-17 kl 07:35
Skulle just kabel till släpvagn kunna duga? Eller är den också för tjock?

Tjockleken är inte ett så stort problem egentligen, längden dock. Det jag hittar för släpvagnar är ganska kort, skulle haft en 3-4m gärna.
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: DennisCA skrivet 08 feb-17 kl 09:17
Åh nu kom jag på Vasa elektronikcenter, dom verkar ha vad jag söker. Handlat av dom förut, snabbt och enkelt.

http://www.vekoy.com/product_info.php?products_id=13428 (http://www.vekoy.com/product_info.php?products_id=13428)

"ÖLFLEX-CLASSIC-110, FLEX-JZ"

Den var PVC, här är en polyuretan (pur), typ 4ggr dyrare per meter men förmodligen flexiblare:
http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=79_1995_1998&products_id=13466 (http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=79_1995_1998&products_id=13466)
Titel: SV: Tips på flexibel 5-ledar kabel?
Skrivet av: torbjorn skrivet 09 feb-17 kl 09:22
"Släpvagnskabel" brukar gå att köpa på metervara. Åtminstone den som säljs i Sverige brukar vara 7-ledare, antingen är arean 1,32 mm2 på alla ledare eller också finns det en 2,5 och resten blandat 1,0 och 1,5 mm2

Men det brukar inte vara några svårigheter att hitta s k styrkabel med mindre areor, jag kan tänka mig att 5 x 0,5 eller 5 x 0,75 kan vara lämpligt i det här fallet.
Förutom Miltronic och Nexans så kan t ex elektronikfirmor som Elfa och Farnell eller vanliga elgrossister som Selga och Storel vara tänkbara leverantörer.