Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Ny på odliing skrivet 16 jan-17 kl 16:14

Titel: Odla dill som smakar bra, går det?
Skrivet av: Ny på odliing skrivet 16 jan-17 kl 16:14
Hej!

Är det någon som vet om det går att odla dill?

Jag har försökt odla potatis och det gick sådär, jag vattnade inte så ofta men de blev fina. Jag älskar att äta dill och potatis på sommaren och jag tänkte vara ute i god tid.

Har nån någon erfarenhet av dill odling?

Titel: SV: Odla dill som smakar bra, går det?
Skrivet av: Katt ola skrivet 16 jan-17 kl 16:19
Jag brukar odla dill i kruka i mitt fönster.

Tänk på att inte övervattna dillen, men låt den inte heller torka. Dill kan vara något knepigt om man inte har rätt jord.

Kolla länken för lite inspiration:
https://www.youtube.com/watch?v=7lGcD1pPTok (https://www.youtube.com/watch?v=7lGcD1pPTok)


Hoppas det hjälpte! ;)

Titel: SV: Odla dill som smakar bra, går det?
Skrivet av: Nordic Vargtand skrivet 16 jan-17 kl 17:08
Dill är ganska lätt att odla, går även på friland.
Tänk på att inte kapa blomstängeln bara förän du tänkt skörda den..
Edit, du behöver vattna den mer ofta än potatis, den vill ha ganska mycket sol och relativt näringsrik jord, använd väl utbrunnen gödsel, (eller köpegödsel).
(rensa bort ogräs när det krävs om du odlar på friland)

Titel: SV: Odla dill som smakar bra, går det?
Skrivet av: Nattlorden skrivet 03 feb-17 kl 14:00
Jag samodlade med Västeråsgurka i pallkrage och jag vattnar säkert helt fel för de flesta grönsaker egentligen med en skvätt på morgonen och en på kvällen och ibland en mitt på dagen också... men den blev både god och så hög att man knappt hittade till gurkan trots den var på klätterställning.    Tog massor av frön också, så i år ska jag prova att odla på egna frö.