Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Österängen skrivet 11 okt-16 kl 16:52

Titel: Hur många kycklingar kan en hönsmamma adoptera?
Skrivet av: Österängen skrivet 11 okt-16 kl 16:52
Dagen efter att vi lagt 22 ägg i kläckningsmaskinen lade sig en unghöna (född i mars i år) att ruva på två ägg, och hon ligger än! Vi ser ju möjligheten att slippa undan lite av den jobbiga kycklingstiden, men hur många vågar man hoppas att hon i teorin kan sköta själv med dem i en box med hjälp av värmelampa?
Titel: SV: Hur många kycklingar kan en hönsmamma adoptera?
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 11 okt-16 kl 19:35
Egentligen är ju 10 - 12 ett lagom antal Men med hjälp av värmelampa och en del extra pyssel kan en höna säkert ta betydligt flera.  Självklart är det en stor fördel att ha alla kycklingarna  på ett ställe.Och även om du har 22 ägg, så är det  ju inte alls säkert eller ens troligt att alla kläcks.
Titel: SV: Hur många kycklingar kan en hönsmamma adoptera?
Skrivet av: Österängen skrivet 12 okt-16 kl 07:05
Nej, absolut! Det har börjat pipa i kläckaren, så någon liten kommer i alla fall. 😀 Jamen vi kanske vågar ge det ett försök i alla fall när nu Doris egna kyckling(-ar) kläckts. Oerhört spännande är det!

Tack för svaret!
Titel: SV: Hur många kycklingar kan en hönsmamma adoptera?
Skrivet av: Myntan skrivet 01 nov-16 kl 21:10
Vi hade två dvärgkochin hönor här hemma som hjälptes åt med 14 kycklingar. Den ena hade legat och ruvat och äggen kläcktes samtidigt som äggen i kläckaren så vi lade under kycklingar(som hade hunnit kläckas) och ägg med hålslag under henne. Den andra hade legat och ruvat i två dagar, men vi chansade och lade under ägg med dom det var hålslag på som hon accepterade. Dock hade de även värmepanna som hjälp,  då vi tyckte att det blev lite för många kycklingar för dem. Första två dagarna ville de inte vara bredvid varandra, men sedan insåg de att det var bra att hjälpas åt verkade det som. Så när vi kom ut och skulle stänga låg hönor och kycklingar i en enda stor hög,  sedan hälpte de varandra kycklingarna sprang mellan dem som de ville.

Vi försökte få ett par andra hönor att adoptera kycklingar, men det gick inte alls, vi försökte med ägg med hålslag i och nykläckta och de bara pickade och var elaka mot de små och äggen petade de bort. Men sno kycklingar av varandra gick väldigt bra. Så det är inte alltid säkert att hönan accepterar kycklingar /ägg som kommer från kläckaren.  Verkar bero väldigt mycket på vilken slags individ hönan är.
Titel: SV: Hur många kycklingar kan en hönsmamma adoptera?
Skrivet av: annepanna skrivet 03 nov-16 kl 12:46
Det bästa är att lägga in kycklingar och ägg på kvällen när det är mörkt. Det är bra att gömma kycklingen i handen så hönan inte ser den. Det har funkat hos mig, men men alla hönor är ju som bekant inte lika.