Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: asterix skrivet 21 apr-07 kl 20:01

Titel: Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: asterix skrivet 21 apr-07 kl 20:01
Hej, har ett flasklamm (sistfödde av 2 st, föddes morgonen 20/4) som rosslar hela tiden när det andas. Det har fått råmjölk och får nu Pontus lammnäring (ca 1 liter/dygn). Har sugreflex men gör inte mer än luktar i närheten av moderns spenar, äter inte ett jota därfifrån. Har inte feber (39.8 ikväll, och det ska väl vara normalt?).
Det orkar ingenting, ligger helst ned hela tiden även om det blir något (marginellt) piggare efter flaskmatningen. Vad kan rosslandeet vara, slem efter födseln, vatten i luingorna??
Någon som har ideer om vad man kan göra åt det såhär en lördagskväll och rädda den lille stackaren?

PS. Syskonet är hur piggt somhelst, diar och mår fint.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: förvirrad mamma skrivet 21 apr-07 kl 20:25
Vi fick ett lamm där mamman inte alls var intresserad av att låta honom äta, vilket resulterade i att jag tog in lammet och vätskade upp det (med en medicinspruta som jag lade långt bak i munnen). Höll på ett par timmar, tills dess att lammet började dia från en flaska.
Han åt lite i taget...max 20 ml per mål! Kanske att vi de första dygnen kom upp till 200 ml... och sen gav vi lammet ca 500 ml per dag ett tag. Nu ger vi fritt, de andra lammen gillar oxå lammnäring:-D. Svårt att reglera mängden då alla fåren och lammen går tillsammans...fast vi har gjort en lammfålla så inte tackorna kan komma åt flaskan ;D
Hoppas att du får nån typ av hjälp av detta.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: asterix skrivet 21 apr-07 kl 20:54
Tack och Oj, det var ju skillnad i mängd kan jag säga... På vår påse finns en klisterlapp där det står att de skall ha ca 1,5-2 dl 4-6 ggr/dag de första tre dagarna.
Kan ju vara så att han blir utmattad av att äta enorma mängder i sådant fall? Vi kanske får prova att minska givan och ge oftare istället?
Vi använder oxå medicibnspruta, dinappen från granngården tuggar han knappt ens på...
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: förvirrad mamma skrivet 21 apr-07 kl 23:00
Hur fär ni i lammet 1 liter per dag med spruta????!!!???
Vilken typ av lammnäring ger ni?
Skulle tro att lammet är ganska mätt av den mängden som du skrev att ni ger ???
Testa om, när ni vätskat upp lammet, om lammet äter från sin mamma. Kan iofs ta tid...men kan vara värt det engagemanget.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: Rosa skrivet 21 apr-07 kl 23:03
2 dl x 4 ggr per dag är helt ok giva.

Rosslar han så är det troligast att han behöver antibiotika.
Ser han sämre ut så är det väl bara att fara in till veterinären.

Mvh Rosa

Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: Trollmor skrivet 22 apr-07 kl 01:49
Den där tröttheten skulle oroa mig betydligt mer än rosslandet.  Hoppas vetr kan hjälpa utan att ruinera! ::)
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: louise skrivet 22 apr-07 kl 09:24
Vad är "vätska upp"? Ger ni inte lammnäring då utan bara vatten eller?

Sitter mitt i lamning med tackan som jag utgår från ska ge mig flasklamm... den första har kommit ut å mår bra å diar!
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: asterix skrivet 22 apr-07 kl 10:00
Tack för alla goda råd, till vår stora glädje så mår lammet bättre nu. Jag kan väl inte säga att han mår som sitt syskon ännu, men han är iallafall bra mycket piggare.
Vi beslöt att fortsätta följa mängdrekommendationerna på lammnäringspåsen, så han har fått ca 1,5 dl vid varje matning (ca 4-5 timmar emellan) och skinnet slätar ut sig i princip direkt nu när vi nyper ihop det. Rosslandet har han kvar, men inte lika mycket och han har faktiskt bräkt  ;D.

PS. Att ge honom maten med sprutan var mycket enklare än att ge honom med flaska, en håller i, den andra sprutar  ;). Men vi håller ändå ögonen på honom ifall veterinär skulle behövas.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: javill skrivet 22 apr-07 kl 10:32

PS. Att ge honom maten med sprutan var mycket enklare än att ge honom med flaska, en håller i, den andra sprutar  ;). Men vi håller ändå ögonen på honom ifall veterinär skulle behövas.

Jag hade också två lamm som inte åt med någon reda. Använde också spruta för att få i dem vätska. Att sitta med flaska tog evigheter.

De hade dock feber och den ena dog innan veterinären kom hit. Den andre fick dock medicin och är nu helt frisk igen och fick komma ut med mamma och kompisar i hage igår. Med facit i hand skulle jag tagit dem i bilen och kört till veterinär redan dagen innan men, jag visste inte att man faktiskt kunde skilja dem från mamman ett par timmar och på så sätt komma till veterinär lite snabbare.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: Rosa skrivet 22 apr-07 kl 11:18
Vad är "vätska upp"?
Ger ni inte lammnäring då utan bara vatten eller?
"Vätska upp" är ett uttryck som används om två saker:
- Uppvätskning gjord av veterinär.
- Men man kan också säga det när man som djurägare ger mjölk till
ett uttorkat lamm så att det blir så pass piggt att det orkar dia själv.

Man ger alltså mjölk/mjölkersättning.
(Om inte lammet är väldigt nedkylt då ger man ljummet vatten och druvsocker för då fungerar inte spjälkningen, men om lammet är väldigt väldigt nerkylt ska man inte ge något alls...)

Sitter mitt i lamning med tackan som jag utgår från ska ge mig flasklamm... den första har kommit ut å mår bra å diar!
Varför utgår du från att det ska bli flasklamm  ???

Mvh Rosa
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: louise skrivet 22 apr-07 kl 12:07
Hon är en finullskorsning och jag är bara rädd att hon ska spotta ur sig lamm efter lamm:) Sen är hon gammal också, kanske inte orkar med dem.
Titel: Re:Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: Balbina skrivet 22 apr-07 kl 23:34
hade en killing som rosslade och var hängig. hade flaskmatat henne under ett par dagar och hon var pytteliten. hon dog tyvärr och jag misstänker lunginflammation eller liknande...
Titel: SV: Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: kompostberta skrivet 04 maj-11 kl 11:17
Har fått ett lamm som redan vid födsel rosslade lite,.Har avvaktat ett par dagar eftersom han verkar pigg o kry annars.Inget som verkar komma från lungorna som jag kan höra, Om det är slem i luftvägarna, hur kan man få bort det?
Titel: SV: Flasklamm som rosslar konstant
Skrivet av: pernilla70 skrivet 05 maj-11 kl 21:37
Jag har haft ett flasklamm som jag matat med lammnapp fastsatt på en vanlig flaska. Det funkade utmärkt men den gick sönder ganska fort. Nu när min ena tacka inte har tillräckligt med mat till sina små så köpte jag en vanlig nappflaska NAM på ICA. En sådan flaska som är bred och lätt att plocka i sär för att diska.

Nappen jag valde är en med X för 6 månader och uppåt. Det är hur enkelt som helst att mata lammen med den.

Har hört att de helst skall suga i sig lammnäringen själv för att inte få ner det i lungorna.

Testa den nappflaskan om ni behöver!!!