Alternativ.nu

Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: Gilbert skrivet 18 maj-16 kl 16:01

Titel: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 18 maj-16 kl 16:01
Känner en 88 årig krutgubbe som har blivit lite glömsk. Hans styrning till sitt hembygge som funkat i 15 år började läcka och gå fel. Då monterade han ner styrningen och konstaterade att den var slut. En annan lika glömsk krutgubbe skulle fixa den om det gick. Tyvärr så har nästan ett år gått och ingendera kommer ihåg så mycket mera än att styrningen pajade och den är borta.

Jag har fixat en trasig slang med en helt ny och kopplat den så att hydralpumpen fungerar och att det blir cirkulation på oljan. Så långt fungerar den.

Nu behövs alltså bara styrningen.

Hydraloljan finns i röret under klyven, en del av vedklyven.


När kolven från en lastbil går ut och in går det en separat stång med fästen för att aktivera någon riktningsgivare typ. Får jag tag i en lämplig givare så fixar jag kanske resten också så att gubben slipper hugga ved (eller att det blir jag, snarare jag).

All el och allt denna farbror har är åsanisselösningar, men de fungerar. All el med silver tape etc är livsfarliga och jag har bytt och lagat lite sådant också.

Var hittar man en lämplig ventil för riktning och ev start/stop?

Notera än en gång att den befintliga kopplingen är bara för att kunna cirkulera oljan och att det inte skall läcka via cylindern när man kollar funktionen.



Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: fredde e skrivet 18 maj-16 kl 20:45
En sån spakventil med back, fram och neutral finns på varenda hydraulisk klyv. Fråga hos Nima om den finns som reservdel. Ofta påverkas returspaken på nåt vis av klyven när den har nåt fram.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 18 maj-16 kl 20:49
Jag har hittat en sådan för ca 1.000 SEK ny. Skall kolla på en skrot också.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 18 maj-16 kl 21:49
Det blir en sådan utan spärr.

http://www.nimaab.se/se/art/riktningsventiler-for-vedklyvar.php (http://www.nimaab.se/se/art/riktningsventiler-for-vedklyvar.php)
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 15:30
Fick hem detta monster!

Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 15:55
Hittade databladet HDM 18/1
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 16:00
Nomenklatur mm.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 17:27
P = Pressure dvs tryck från pump

T = Retur till tank

A och B ansluts till dubbelverkande cylinder.

Enkelt. Men jag får vända på spaken, på bilden har man enbart monterat den så för kompaktare transport.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 20:52
Koppling typ såhär.

Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: fredde e skrivet 30 maj-16 kl 22:12
Det var precise en sådan jag menade.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Gilbert skrivet 30 maj-16 kl 22:42
Den billigare till vedklyvar i katalogen hade utgått och ersatts av en av denna serie. Eftersom den som var till vedklyv och 3/8" så var ersättaren också 3/8". Men det fanns en kompatibel med 1/2" koppling så slipper jag adaptrar.

Kostnad 2.400 ca och man kan få en billig vedklyv för typ 1.500 SEK till så visst känns det konstigt. Men det här bygget motsvarar en vedklyv med pondus i 10.000 kronors klassen.

Dyra prylar i alla fall. Fick köpa en ny slang och klämma om en annan. Några hundringar till.

Men så håller den i många år till.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Bösahusarn skrivet 22 jan-22 kl 17:46
Då står man där med läckande ventiler.

Innan man köper någon dyr ny spak, finns det något hopp med att byta packningar?
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 22 jan-22 kl 17:50
Får du isär den så går den med stor säkerhet att packa om.
Titel: SV: Vedklyv hembygge
Skrivet av: Bösahusarn skrivet 22 jan-22 kl 17:55
Får du isär den så går den med stor säkerhet att packa om.

Jag har läckage uppe vid ventilen samt nere mellan själva lådan och ventilhuset…. eller vad det nu kan heta.

Får väl börja med att få isär, om inget annat bli läckaget bara större.